Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziedzictwo Książąt Sieradzkich. Historyczna broszura powstała z inicjatywy Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. Promocja w CIK ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Broszura ukazała się dzięki inicjatywie Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. Promocja wydawnictwa odbyła się w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu
Broszura ukazała się dzięki inicjatywie Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. Promocja wydawnictwa odbyła się w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu Paweł Gołąb
„Dziedzictwo Książąt Sieradzkich”. Tak zatytułowana historyczna broszura ukazała się dzięki inicjatywie Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. Wydawnictwo było promowane na spotkaniu w Centrum Informacji Kulturalnej Sieradzkiego Centrum Kultury.

- Na dziedzictwo kulturowe dzisiejszego województwa łódzkiego składa się historia kilku regionów o bogatej przeszłości, rozbitych terytorialnie w czasie zaborów – przybliżają autorzy Michał Szymański i Stanisław Muszyński z Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. - Mowa tu o dawnych ziemiach: sieradzkiej, łęczyckiej, wieluńskiej oraz rawskiej. Na przestrzeni wieków odgrywały one istotną rolę w dziejach polskiej państwowości wchodząc w skład powołanej w czasie rozbicia dzielnicowego dzielnicy senioralnej (ziemie sieradzka i łęczycka) i stanowiąc miejsce najważniejszych wydarzeń politycznych późnego średniowiecza. Na ukształtowanie się znanych nam krain historycznych wpłynęła polityka książąt piastowskich, którzy w XIII wieku utworzyli tu niezależne księstwa. Po zjednoczeniu Korony Polskiej księstwa te stały się ziemiami oraz województwami funkcjonującymi w swoich granicach przez kolejne stulecia.

Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej wydało broszurę dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Regiony Ziemi Łódzkiej” – Pomyśleliśmy od razu, że warto opowiedzieć o naszej rodzinnej ziemi sieradzkiej, by podkreślić charakter regionalny i tożsamościowy tej części województwa łódzkiego. Opisać jej historię, pokazać, skąd się wzięła. A jej zalążkiem było powstanie Księstwa Sieradzkiego, które Leszek Czarny siłą „wyrąbał” z rąk swojego ojca – Kazimierza Kujawskiego, potem je rozbudowując i nadając prawa miejskie wielu miejscowościom regionu – przybliża Stanisław Muszyński.

Możemy być jako sieradzanie wyjątkowo dumni z tej części dziejów Polski? - Niewątpliwie - odpowiada. - W tym czasie Ziemia Sieradzka stała się centrum politycznym między Małopolską a Wielkopolską i regionem, z którego Leszek Czarny rozpoczął próbę zdobycia korony. A jego następca, kolejny książę sieradzki Władysław Łokietek już tego dokonał i zjednoczył resztę kraju tworząc Królestwo Polskie.

Z Księstwem Sieradzkim łączy się historyczne Wzgórze Zamkowe w Sieradzu. Zobacz jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniało się to miejsce. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ:

Miejsce przeszło prawdziwą metamorfozę w ciągu minionych dwóch dekad. Jeszcze 20 lat temu, zarośnięte i zaniedbane, nie zachęcało do odwiedzin. Po rewitalizacji stało się ulubionym miejscem spacerów czy imprez jak rycerskie Wrota czasu, festiwal Kolory Polski czy Open Hair. Zobacz w galerii artykułu

Wzgórze Zamkowe w Sieradzu. Jak się zmieniło? W czwartek ci...

Broszura „Dziedzictwo Książąt Sieradzkich była promowana w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu (Rynek 18). Ukazała się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Zainteresowani wydawnictwem, które zdobią zdjęcia lotnicze Marcina Krzepkowskiego**, mogą się tu zgłosić, by otrzymać darmowy egzemplarz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto