MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Żonkile w sieradzkim muzeum. 81 rocznica powstania w getcie warszawskim ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Akcja Żonkile w sieradzkim muzeum. 81 rocznica powstania w getcie warszawskim
Akcja Żonkile w sieradzkim muzeum. 81 rocznica powstania w getcie warszawskim Fot. Dariusz Piekarczyk
W Muzeum Okręgowym w Sieradzu zorganizowano w piątek pokaz filmowy i prelekcję dla młodzieży w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Anna Piestrzeniewicz, kustosz tejże placówki,przybliżała uczniom jednej ze szkół historię Żydów z Sieradza w czasie okupacji niemieckiej, na podstawie relacji osób które przeżyły ten czas. Muzeum Okręgowe w Sieradzu dołączyło tym samym do 12. już edycji ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja. Bezpośrednią przyczyną była decyzja Niemców o likwidacji getta w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Była to pierwsza akcją zbrojną o tak dużej skali, przeciwko Niemcom.

O powstaniu przypomina ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.

- Przypinając i nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach ukrywających się w ruinach warszawskiego getta cywilach w 1943 roku - mówi Piotr Gutbier, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu. - Akcja nie ma na celu poparcia dla żadnej ideologii, żadnego państwa czy narodu, ale jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo. Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.

W ramach wspomnianej akcji Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprosiło uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Sieradzu na wykład pani kustosz Anny Piestrzeniewicz pt. „Żydzi w Sieradzu w czasie okupacji niemieckiej w świetle relacji zebranych przez Jadwigę Kozłowską”. W drugiej części spotkania młodzież obejrzała film edukacyjny ze zbiorów Żydowskiego Dziedzictwa Kulturowego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie „Nie było żadnej nadziei – powstanie w gettcie warszawskim 1943”

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto