MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Detektywi Pół Bitewnych pamiętają o wrześniowych bojach 1939 roku ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Detektywi Pół Bitewnych pamiętają o wrześniowych bojach 1939 roku
Detektywi Pół Bitewnych pamiętają o wrześniowych bojach 1939 roku Fot. Dariiusz Piekarczyk
Grupa Detektywi Pól Bitewnych Sieradz 1939, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, ustawiła w okolicach Sieradza dwie kolejne tablice edukacyjno-informacyjne dotyczące wydarzeń z września 1939 roku.

Pierwsza zlokalizowana jest w Warcie, nieopodal mostu na rzece Warta, przy przystani kajakowej. Tablica upamiętnia walki żołnierzy II batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich z Łodzi oraz saperów z 10 batalionu saperów z Sieradza o utrzymanie, a potem odebranie Niemcom mostów w okolicy miejscowości Warta, w ciągu tak zwanej grobli, w dniach 4-5 września 1939 r. Tablica upamiętnia też mjr. Ludwika Siemińskiego – dowódcę 10 bsap, który tu został ranny podczas ataku na nieistniejący już tak zwany trzeci most. Most ten był kluczowy z punktu widzenia obrony na tym odcinku. Mjr. Siemiński został ewakuowany na Wschód i został zamordowany najprawdopodobniej 11 kwietnia 1940 roku w Katyniu. Tablica epitafijna tego oficera znajduje się na tak zwanej ścianie pamięci, przy sieradzkiej bazylice mniejszej.

Druga tablica ustawiona jest w Glinnie, tuż obok wieży widokowej. Tablica ustawiona jest w miejscu, gdzie znajdowało się epicentrum walk na tym odcinku w dniach 4-5 września 1939 roku. Upamiętnia żołnierzy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich z Łodzi oraz 4 batalionu strzelców. Na tablicy znajduje się fragment wspomnień por. Zygmunta Stasicy - dowódcy jednej w kompanii 4 batalionu strzelców, który w dniu 5 września kontratakował w celu odebrania pozycji Niemcom. Ponadto tablica przypomina, że w miejscu tym znajdował się kiedyś kościół i oddział Szpitala Psychiatrycznego w Warcie. Obiekty te istniały podczas walk wrześniowych.

Na obu tablicach znajdują się plany sytuacyjne obrazujące przebieg walk. Plan sytuacyjny w Glinnie pochodzi z książki Boje nad Wartą 10 Dywizja Piechoty i Kresowa Brygada Kawalerii w kampanii wrześniowej, której 4 tomy trafiły już na rynek wydawniczy staraniem wydawnictwa Tetragon w Warszawie. Planowane są kolejne dwa. Ponadto na tablicy znaleźć można unikalne, archiwalne zdjęcia wykonane w tych miejscach m.in. we wrześniu 1939 roku, tuż po walkach.

Tablice zostały zaprojektowane w porozumieniu z członkami grupy DPB Sieradz 1939 przez Oddział IPN w Łodzi, które je sfinansował i ustawił. Planowane są dalsze podobne działania w innych miejscach walk we wrześniu 1939 roku.Ponadto z Detektywami Pól Bitewnych współpracowali Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 10. Batalionu Saperów z Łodzi oraz Warckie Centrum Kultury.

Wspólny projekt grupy DPB Sieradz 1939 i IPN jest realizowany pod nazwą Doceńmy Historię Lokalną, Oddajmy Cześć Żołnierzom znad Warty – Wrzesień 1939.

Podobne tablice powstały wcześniej i zostały ustawione w okolicach Dębołęki (w miejscach walk 4 batalionu strzelców), w okolicy Galerii Sieradzkiej, w miejscu potyczki żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich z Sieradza i w lesie Uroczysko-Ruda, na odnalezionej pozycji 10 Pułku Artylerii Lekkiej z Łodzi.

Na wniosek grupy Detektywi Pól Bitewnych Sieradz 1939 Urząd Gminy i Miasta Warta wpisał we wrześniu 2023 roku sześć polskich schronów bojowych z 1939 roku, stanowiących zespół fortyfikacji bojowych w Glinnie i Kolonii Glinno, do gminnej ewidencji zabytków.
Źródło: Detektywi Pól Bitewnych

Zdjęcia z ustawienia w roku 2022 tablicy edukacyjnej obok Galerii Sieradzkiej

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto