Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Parafialny w Męce przed Wszystkimi Świętymi. I wszystko w sny odchodzi ... ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Cmentarz Parafialny w Męce przed Wszystkimi Świętymi
Cmentarz Parafialny w Męce przed Wszystkimi Świętymi Fot. Łukasz Piotrowski
Cmentarz parafialny w Męce Księżej koło Sieradza jest jedną z większych nekropolii na ziemi nadwarciańskiej. Proboszczem parafii pod wezw. św. Wojciecha, której początku sięgają XIII wieku, jest ks. kanonik Piotr Czopiński. Wikarym natomiast ks. Karol Kolenda.

Po wejściu na teren nekropoli rzuca się w oczy kaplica z piaskowca. To kaplica rodziny Stawiskich, właścicieli dóbr Podłężyce. Spoczywają tam, między innymi, Stefan Stawiski, porucznik Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Wojskowego, który zmarł w roku 1846. To także miejsce wiecznego spoczynku najbardziej znanego ze Stawiskich - Edmunda (zmarł w 1880), który bił się w Powstaniu Styczniowym. Edmunda uważać można za prekursora muzelanictwa w naszym regionie.
W skromnej, nierzucającej się w oczy mogile, spoczywa natomiast Szczepan Andrzejewski (zmarł w roku 1950), który ostatnie lata życia spędził w Woźnikach. Był za życia znanym i cenionym artystą malarzem. Miał Letnią Szkołę Malarstwa. To była pierwsza taka szkoła w naszym regionie. W listopadzie 1939 roku został aresztowany i wywieziony do Oświęcimia, był w Dachau. Przeżył wojnę. Pozostawił po sobie wiele prac, a niektóre z nich podziwiać można w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.

Synowie ziemi nadwarciańskiej bili się też za polskie Kresy Wschodnie, jak choćby Edward Wojciszewski, który w wieku 22 lat polec miał w szarży pod Persenkówką koło Lwowa. Był żołnierzem 11. Pułku Ułanów. Spoczywa w rodzinnym grobowcu. W opasłym dziele "Bohaterom narodowym w hołdzie" wydanym w roku 1936 we Lwowie przez Wydawnictwo Polski Niepodległej, w rozdziale "Oficerowie jazdy polegli w obronie Kresów Wschodnich" czytamy, że ppor. Edward Wojciszewski z 11. Pułku Ułanów poległ 8 czerwca 1920 pod Peresławką. Zanim poszedł nad wojnę mieszkał we dworze w Woźnikach.

Tu pochowani są żołnierze 31. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich, którzy polegli w krwawych walkach z niemieckim najeźdźcą nad rzeką Wartą we Wrześniu 1939 roku. Snem wiecznym śpią zamordowani w Katyniu, zamęczeni w katowniach niemieckich i UB. Całe pokolenia córek i synów ziemi nadwarciańskiej znaleźli na tutejszym cmentarzu kres ziemskiej drogi... .

Za zdjęcia dziękujemy Łukaszowi Piotrowskiemu z portalu Sieradz-Praga.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto