MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która posługiwała na Syberii ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Niezwykłe spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która posługiwała na Syberii
Niezwykłe spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która posługiwała na Syberii Fot. Piotr Spottek
W minioną niedzielę (14 kwietnia) w kaplicy kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu miało miejsce spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która przez wiele lat posługiwała na Syberii w Rosji. Inicjatorem spotkania i jednocześnie pomysłodawcą był Piotr Spottek, siostrzeniec zakonnicy. Ksiądz prałat Mirosław Miłek, proboszcz parafii, serdecznie powitał autorkę książki, a także towarzyszącą jej siostrę Katarzynę Pawlak - Przełożoną Prowincji Toruńskiej Sióstr Elżbietanek, która pochodzi… z gminy Zadzim.

Spotkanie poprowadziła dziennikarka i poetka, Maria Duszka. Siostra Barbara barwnie opowiadała o syberyjskiej posłudze oraz tworzeniu tam Domu Dziecka. O tym, że dbała nie tylko o zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak ubranie i wyżywienie, ale także o wykształcenie i rozwijanie potrzeb kulturalnych u dzieci. Za przygotowywane przedstawienia jej podopieczni otrzymywali nagrody nawet na festiwalach teatralnych w Moskwie. Wielu jej wychowanków zdobyło wykształcenie i świetnie sobie radzi w życiu.

Obecni na spotkaniu pytali między innymi o warunki życia na Syberii i stosunek wyznawców prawosławia do katolików. Siostra Barbara podkreślała, że to sprawa indywidualna. Że często spotykała się z wielką życzliwością i chęcią współpracy, nie tylko ze strony zwykłych ludzi, ale też przedstawicieli władz świeckich i prawosławnych. Do dziś ma tam wielu przyjaciół, szczególnie wśród byłych wychowanków i współpracowników, z którymi utrzymuje serdeczne kontakty.

Siostra Barbara Rybus ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w latach 1995 – 2013 była dyrektorką Domu Dziecka w Nowosybirsku. Obecnie pracuje w Kurii Diecezjalnej w Toruniu. W ubiegłym roku w Wydawnictwie Bernardinum ukazała się jej wspomnieniowa książka pt. "Dom świętego Mikołaja na Syberii, w którym zamieszkała Boża Miłość". W posłowiu do niej ksiądz biskup Wiesław Śmigiel napisał między innymi:

„Autorką i bohaterką tej książki jest siostra Barbara Rybus, odważna, przedsiębiorcza, przebojowa, zatroskana o dzieci i pobożna elżbietanka, która m.in. kupiła autobus, zdobyła prawo jazdy kategorii „D” i tym samym mogła swobodnie podróżować z dziećmi (…) Z kart książki wyłaniają się dzieci mądre, piękne i wrażliwe, ale także niekiedy trudne, ponieważ poranione, pełne lęków i bardzo spragnione rodzinnego ciepła.”

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto