Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z filmoteki Łukasza Piotrowskiego. Premiera obrazu o świątyni ojców bernardynów FILM

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Z filmoteki Łukasza Piotrowskiego. Premiera obrazu o świątyni ojców bernardynów
Z filmoteki Łukasza Piotrowskiego. Premiera obrazu o świątyni ojców bernardynów Fot. Łukasz Piotrowski
To premiera na Naszym Mieście. Prezentujemy film zrealizowany przez pasjonata historii naszego regionu, teologii oraz zapalonego fotografika Łukasz Piotrowskiego.

To obraz przybliżający nam zabytkową świątynię ojców bernardynów w Warcie. Gorąco zachęcamy do obejrzenia i komentowania, co zapewne doda skrzydeł autorowi.

- W poprzednim filmie ukazałem klasztor Ojców Bernardynów w Warcie widziany z lotu ptaka z zewnątrz - mówi autor obrazu. - Teraz pragnę zaprosić wszystkich do zajrzenia do jego niezwykle bogatego i pięknego wnętrza.

Widoczny wystrój przyklasztornego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest głównie barokowy. Widoczna, zwłaszcza na trzech ołtarzach: głównym i dwóch bocznych, polichromia wyróżnia się niezwykle bogatą rokokową ornamentyką. Będąc w środku, warto zwrócić uwagę m.in. na zabytkowe gotyckie freski br. Franciszka z Sieradza, pochodzące z XVI wieku i XVIII-wieczne freski w nawie oraz prezbiterium, które są dziełem malarzy – zakonników pod kierunkiem br. Walentego Żebrowskiego.

Jednym z największych dzieł sztuki sakralnej w kościele jest ogromny obraz pt. „Wizja św. Stanisława”, najsłynniejszego malarza barokowego – Włocha Tomasso Dolabelli. Obraz trafił do klasztoru w 1625 roku i znajduje się po prawej stronie kościoła.

Cztery boczne ołtarze kościoła wykonał w latach 1719-1726 Stanisław Wolnowicz. Możemy w nich podziwiać obrazy: m.in. obraz Matki Bożej Pocieszenia z 1744 roku, obraz św. Antoniego z Padwy, obraz św. Jana Chrzciciela, obraz św. Kazimierza. W lewym bocznym ołtarzu jest umieszczona drewniana figura Sługi Bożego Rafała z Proszowic, zwanego błogosławionym, stanowiąca wotum za uzdrowienia abp. Jana Lipskiego. Był on jednym z najwybitniejszych bernardynów z przełomu XV i XVI wieku.

To pełne historii miejsce na mapie naszego regionu warto odwiedzić i na własne oczy móc podziwiać olśniewające piękno wnętrza kościoła, które od wieków jest domem nie tylko Ojców Bernardynów, ale przede wszystkim jest Domem Boga. Film nagrany 14 listopada 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto