Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek pogrzeb Żołnierza Wyklętego Jana Chowańskiego "Tadeusza"

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
W piątek pogrzeb Żołnierza Wyklętego Jana Chowańskiego "Tadeusza"
W piątek pogrzeb Żołnierza Wyklętego Jana Chowańskiego "Tadeusza" Archiwum IPN
Na piątek (23 czerwca) zaplanowano w Wągłczewie (powiat sieradzki) pogrzeb Jana Chowańskiego, pseudonim Tadek. To Żołnierz Wyklęty ekshumowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Msza święta w kościele pod wezw. św. Klemensa w Wągłczewie, gdzie proboszczem jest ks. Krzysztof Kaźmierczak, rozpocznie się o godz. 11. Po jej zakończeniu kondukt przejdzie na miejscowy cmentarz, gdzie Jan Chowański spocznie.

Notę identyfikacyjną "Tadka" identyfikacyjną odebrał mieszkający w Sieradzu bratanek Tadeusz Chowański, inicjator budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Sieradzu, który został odsłonięty w 2016 roku. To dzięki jego uporowi odnaleziono szczątku żołnierza.

Jan Chowański urodził się 24 czerwca 1917 roku w miejscowości Gozdeckie w powiecie sieradzkim. W czerwcu 1942 roku został wywieziony na roboty przymusowe w okolice Magdeburga. Po powrocie do kraju w czerwcu 1945 r. zajmował się prowadzeniem gospodarstwa. Wiosną 1947 roku wstąpił do oddziału swojego brata Antoniego Chowańskiego „Kuby”, podporządkowanego rozkazom Jana Małolepszego „Murata”, który stanął na czele tak zwanego III Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Brał udział w wielu akcjach wymierzonych w funkcjonariuszy bezpieki i działaczy partyjnych oraz akcjach zaopatrzeniowych.

W styczniu 1948 roku został ranny w starciu z grupą operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa. Po rekonwalescencji zamieszkał w powiecie średzkim, gdzie wykorzystując fałszywe dokumenty zatrudnił się w nadleśnictwie w Miękini. Zagrożony aresztowaniem, w maju 1949 roku wyjechał na Pomorze Zachodnie. Został aresztowany w lipcu tego roku przez funkcjonariuszy PUBP w Nowogardzie i przekazany do WUBP w Łodzi. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi z 7 stycznia 1950 r. Jan Chowański został skazany na karę śmierci, którą wykonano 19 maja 1950 r. w więzieniu przy ul. Kopernika w Łodzi.

Szczątki Jana Chowańskiego zostały odnalezione w grudniu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu komunalnym „Doły” przy ul. Smutnej w Łodzi.

- Ta sprawa nie dawała mi spokoju od wielu lat - mówi Tadeusz Chowański. - Podejrzewałem, że bratanek mógł zostać zamordowany na terenie siedziby byłego Urzędu Bezpieczeństwa w Sieradzu przy ulicy POW i tam też pochowany. Prowadzone przez IPN prace nie potwierdziły jednak tego. Na szczęście szczątki został odnalezione i zostaną godnie pochowane z udziałem kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto