Sieradzkie obchody Dnia Judaizmu

Paweł Gołąb
Jak mocne związki, poprzez kulturę czy historię, łączą Żydów i Polaków? Przypomną o tym obchody ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, który będzie miał także sieradzką odsłonę. Główne uroczystości święta organizowanego po raz piętnasty przez kościół katolicki, zaplanowano na dzisiaj.


Rozpoczną się o godz. 10 w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury od powitania przez proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. Mariana Bronikowskiego, po czym pod hasłem "Pamięć łączy - świadectwo tamtych dni" nastąpi prezentacja Kroniki Okupacyjnej Klasztoru Sióstr Urszulanek. W programie tej części obchodów przewidziano także wystąpienia: wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Zbigniewa Nosowskiego (wykład "Odnajdywanie utraconego braterstwa, bł. Jan Paweł II o Żydach i judaizmie), Głównego Rabina Polski Michaela Schudricha ("Walka Jakuba wezwaniem dla naszych czasów") oraz ordynariusza Diecezji Włocławskiej biskupa Wiesława Meringa. Na godz. 12 zapowiedziano projekcję filmu "Wesele chasydzkie"
.
Wcześniej, bo o godz. 11.30 uroczystości przeniosą się do sieradzkiej kolegiaty. Tu zaplanowano wystąpienie prezydenta Sieradza Jacka Walczaka, wspólną modlitwę prowadzoną przez rabina i biskupa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Ścianą Memorialną przy farze. O godz. 18 w kolegiacie rozpocznie się msza w intencji sieradzan, ofiar sowieckiego nalotu z 1945 r. Rocznica tego bolesnego wydarzenia zbiega się bowiem z obchodami Dnia Judaizmu.

Dzisiejsze uroczystości to jedyny element obchodów Dnia Judaizmu. Pierwszym była wystawa malarstwa Małgorzaty Gładyszewskiej, którą podziwiać można od minionego piątku w Galerii Teatr. Na ekspozycję zatytułowaną "słyszę kroki, widzę twarze..." składają się obrazy z cyklu poświęconego tematyce żydowskiej. Autorka pochodzi z podkieleckiego Chmielnika, w którym przed wojną Żydzi stanowili 80 proc. społeczności. Praktycznie wszyscy zginęli w Treblince. Okupację przeżyło zaledwie kilku, ale i oni nie wrócili do rodzinnego miasta. Chmielnik o nich jednak nie zapomniał. Od 2002 roku odbywają się tutaj "Spotkania z kulturą żydowską". Wspomniany, prezentowany w Sieradzu cykl powstał właśnie z fascynacji z kulturą i historią żydowską.
Wystawa będzie czynna do 7 lutego, ale nie jest jedyną poświęconą tematyce żydowskiej, którą można oglądać w Sieradzu.
Od minionego tygodnia w Muzeum Okręgowym (w sali przy Rynku 1) czynna jest ekspozycja poświęcona cmentarzom żydowskim, które znajdują się na terenie województwa łódzkiego. Wystawę zatytułowaną "Ścieżki pamięci... - pozostały tylko kamienie" przygotowały dwie placówki: Łódzki Dom Kultury oraz sieradzkie muzeum. Składają się na nią plansze z informacjami i zdjęciami, których uzupełnieniem są cztery żydowskie macewy. Ta wystawa pozostanie czynna do 26 lutego.



iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie