Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Historyczny „Folwark Nad Strugą” odbędzie się w gminie Klonowa w sobotę 28 lipca

Paweł Gołąb
Fot. materiał organizatora
Zwada w karczmie, koncert muzyki dawnej, szlachta na tropie… agentów. Wspaniała lekcja żywej historii szykuje się w sobotę 28 lipca w gminie Klonowa. To za sprawą pikniku „Folwark Nad Strugą” przygotowywanego przez Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej.

Piknik Historyczny „Folwark Nad Strugą” odbędzie się w parku dworskim w Górce Klonowskiej. Impreza rozpoczyna się o godz. 14. W programie jest inscenizacja staropolskiej uczty „Zjazd u dzierżawcy Klonowej” (godz. 14.10), spotkanie z archeologiem Marcinem Krzepkowskim – badaczem zaginionych miast i zanikłego osadnictwa średniowiecznego (godz. 14.30), inscenizacja „Sieradzka szlachta na tropie agentów z Zaporoża” (godz. 15), prelekcja o historii Klonowej (godz. 15.30), pokaz historyczny „Las w życiu mieszkańców Klonowej” (godz. 16), inscenizacja z pokazem fechtunku „Zwada w karczmie” (godz. 16.30), konkurs starosty sieradzkiego na najlepiej odtworzoną sylwetkę postaci (godz. 17.30) oraz koncert muzyki dawnej – staropolskie i dziadowskie pieśni w wykonaniu Cezarego Szymańskiego (godz. 18). Na uczestników czekać będą ponadto stanowiska Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej – bartnik, gorzelnia, punkt archeologiczny, obóz średniowieczny „Początki Klonowej”. Ponadto Sieradzki Klub Gier PERUN zaprezentuje planszowe gry wojenne.
Skąd pomysł, by zawitać do Klonowej? – Działamy nie tylko na terenie samego miasta, ale również wychodzimy poza jego granice. Ziemia Sieradzka obejmowała swoim zasięgiem szeroki teren, od granicy z Ziemią Kaliską na zachodzie po rzekę Ner na wschodzie, od Uniejowa na północy po Ziemię Wieluńską, która przyłączyła się do nas w wieku XIV. Klonowa jest znana ze źródeł pisanych właśnie z tego okresu, a wieś znajdowała się na terenie pogranicza sieradzko-wieluńskiego – przypomina Michał Szymański z BRZS. – W XVI-XVII wieku pojawiają się naprawdę interesujące źródła, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, kim byli mieszkańcy wioski i poszczególnych osad wchodzących w skład tej królewszczyzny. Mamy wiele informacji: o młynarzach czy konfliktach między chłopstwem a władzami starościńskimi tej miejscowości. Inspiracją do tego wydarzenia był także ubiegłoroczny numer kwartalnika „Na sieradzkich szlakach” poświęcony właśnie Klonowej. Mamy się do czego odnieść.
Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej postawiło na przybliżanie codziennego dnia dawnych mieszkańców. – Uważamy, że tego właśnie brakuje i w rekonstrukcji historycznej, i powszechnym pojmowaniu historii. Historia przecież to nie tylko wielkie bitwy, ale i życie naszych przodków, codzienne zmagania z rzeczywistością. Postanowiliśmy więc na tym się skupić – podkreśla Michał Szymański zapowiadając, że bractwo w planach ma kolejne imprezy w różnych miejscach szeroko pojętej Sieradzczyzny. – Nasza ideą jest jednoczenie całego regionu w oparciu o jego wspólną historię. W tym roku pojawiliśmy się już w Łasku, Klonowa to kolejny etap naszych działań. Mamy nadzieję, że uda nam się pojawić w następnych miejscach.
Gospodarzem wydarzenia jest Urząd Gminy Klonowa, patronat honorowy nad imprezą objął natomiast starosta powiatu sieradzkiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto