18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odczyty IPN w Sieradzu. Było o germanizacji, teraz o generale "Grocie"

Paweł Gołąb
Jak przebiegała germanizacja dzieci polskich w latach II wojny światowej? To kolejny z bolesnych tematów, który przybliżono mieszkańcom Sieradza podczas wykładu zorganizowanego przez Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Wygłosił go Artur Ossowski z łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Kolejna lekcja historii w wykonaniu przedstawiciela IPN już w piątek 14 czerwca.

Działania związane z germanizacją polskich dzieci, jak przypominał przedstawiciel łódzkiego IPN, były prowadzone z urzędniczą skrupulatnością i zakrojone na szeroką skalę. – Według największego naszego specjalisty w tej dziedzinie, najbardziej prawdopodobna liczba dzieci wyrwanych z polskich rodzin to 200 tysięcy osób. Po wojnie państwo polskie podjęło próby ich odzyskania. Te działania trwały do 1952 roku, a do kraju wróciło dzięki nim 30 tysięcy dzieci.
Niemieckie rodziny, do których trafiali mali Polacy, były sowicie wynagradzane przez hitlerowskie państwo. Za adopcję dziecka dostawały rekompensatę równą jednej części ówczesnej pensji. A nawet połowę takiej stawki w przypadku, gdy rodzic był jeden.
Germanizacyjna machina ostro pracowała, mimo że jej fundamenty tak naprawdę były bardzo kruche. Jak bowiem informował Artur Ossowski, badania przeprowadzone przez Niemców na populacji kilkuset tysięcy osób w kierunku potwierdzenia ich teorii rasowych tak naprawdę im zaprzeczały. – Wykazały, że dwadzieścia procent Polaków spełniało ostre kryteria rasy panów, podczas gdy u samych Niemców ten odsetek nie przekroczył 13 procent. Tego już jednak nie podano do publicznej wiadomości, bo to by podcięło podwaliny całego systemu.
Wykład odbyła się tradycyjnie już w klubie garnizonowym sieradzkiej jednostki wojskowej przy ul. Sienkiewicza. Na otwartym spotkaniu się jednak nie skończyło. Wykładu mieli okazję wysłuchać także osadzeni w Zakładzie Karnym w Sieradzu. Był trzecim - po prezentacjach dotyczących gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i zbrodni katyńskiej w oczach współczesnych Rosjan – który zorganizowano tu dzięki współpracy z sieradzkim klubem historycznym i IPN. W tym roku ZK, jak informuje jego oficer prasowy Michał Bogus, zaplanował 5 spotkań z przedstawicielami łódzkiego Oddziału IPN. Najbliższy wykład przygotowany przez Pawła Spodenkiewicza zatytułowany będzie „Między reportażem a propagandą. Fotografia prasowa w PRL”.

***

Generał Stefan Rowecki „Grot” – 70. rocznica aresztowania. To najnowszy wykład, na który zaprasza sieradzki Zarząd Klubu Historycznego, który nosi imię właśnie Roweckiego, komendanta głównego Armii Krajowej.
Odczyt wygłosi Tomasz Toborek z łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Początek w piątek 14 czerwca o godz. 13 w klubie sieradzkiej jednostki wojskowej przy ul. Sienkiewicza 6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto