Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Artura Dzierzbickiego, bohatera Powstania Styczniowego nastąpiło w Niewieszu w gminie Poddębice ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Tablica upamiętnia weterana Powstania Styczniowego Artura Dzierzbickiego
Tablica upamiętnia weterana Powstania Styczniowego Artura Dzierzbickiego Paweł Gołąb
Tablica poświęcona Arturowi Dzierzbickiemu, bohaterowi Powstania Styczniowego została odsłonięta dzisiaj w Niewieszu w gm. Poddębice. Uroczystość odbyła się na cmentarzu parafialnym. Stanowiła kolejny element obchodów 160. rocznicy tego niepodległościowego zrywu na terenie powiatu poddębickiego.

Do udziału w uroczystości zaprosili: Urząd Miejski w Poddębicach oraz Towarzystwo „Strzelec”, które w odpowiedzi na ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Łodzi konkurs ofert „Łódzkie pamięta” zgłosiło projekt „Bohaterom w hołdzie”. Jego celem jest upamiętnienie wydarzeń i osób związanych z Powstaniem Styczniowym na terenie województwa łódzkiego. W ramach przedsięwzięcia przewidziano odsłonięcie siedmiu pamiątkowych tablic. Pierwsza powstała w niedalekim Wilamowie w gminie Uniejów i upamiętnia uczestników Bitwy Pod Czepowem. Tablica odsłonięta w Niewieszu jest trzecią.

Grób pochowanego w Niewieszu powstańca został zniszczony

Ta w Niewieszu ma dodatkowy, symboliczny wymiar. Rodzinny grób Artura Dzierzbickiego, w którym był pochowany, został bowiem całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej. - Według zachowanych opowieści, w 1939 roku Niemcy wszystkie powstańcze groby przekopywali. Niby miało chodzić o odszukanie przechowywanej w mogiłach broni, ale tak naprawdę liczyło się tylko o zniszczenie tych miejsc. By nie zostało nic, co mogłoby podnosić na duchu okolicznych mieszkańców kultywujących pamięć o powstańcach. Fizycznego miejsca pamięci po naszym bohaterze więc nie było, ale dzięki tej inicjatywie to się zmieniło – nie ukrywa satysfakcji Aleksandra Ciesielska, sołtys Niewiesza dodając, że Artur Dzierzbicki jest pamiętany nie tylko jako powstaniec, ale i bardzo dobry gospodarz, który uczynił wiele dobrego dla lokalnej społeczności. Apeluje, by mieszkańcy szukali kolejnych pamiątek, by w ten sposób uchronić kolejne epizody z dziejów wsi dla potomnych. - W moim przypadku zaczęło się przypadkowo, gdy osiem lat podczas spaceru znalazłam 5 carskich kopiejek. Zaczęłam szukać i okazało się, że jest tu wiele wartych zachowania historii.

Przelana krew zmywa stygmat niewoli i upokorzenia

Artur Dzierzbicki herbu Topór – o czym przypomina tablica – urodził się w 1843 roku w niedalekich Fułkach (obecnie gmina Dalików). Zmarł w 1930 roku w Warszawie, a pochowany został w Niewieszu. Ziemianin i weteran Powstania Styczniowego był Kawalerem Orderu Virtuti Militari, jednym z zaledwie 59. uczestników zrywu z 1863 roku odznaczonych tym najwyższym wyróżnieniem wojennym. - Zadajemy sobie często pytanie, czy warto było w 1863 roku walczyć i tracić życie, bo sprawa była być może z góry przegrana. Ale gdyby nie Powstanie Styczniowe, nie byłoby Józefa Piłsudskiego takiego, jakim go znamy. Nie byłoby Państwa Polskiego w 1918 roku. Nie byłoby żołnierzy Armii Krajowej, którzy brali przykład z powstańców i wiedzieli już jak walczyć i jak się przemieszczać – podkreślał Piotr Hubert Rodziewicz – historyk, członek Towarzystwa „Strzelec”, który przybliżał sylwetkę Artura Dzierzbickiego. - Przelana krew zmywa stygmat niewoli i upokorzenia. Może posłużyć jako natchnienie i świetlany przykład dla przyszłych pokoleń…

Pierwsza tablica została odsłonięta niedawno w Wilamowie w gminie Uniejów. Zobacz w LINKU PONIŻEJ. KLIKNIJ:

Tablica upamiętnia uczestników bitwy pod Czepowem

Tablica poświęcona powstańcom styczniowym poległym w 1863 ro...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto