Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Znam swój język ojczysty” - konkurs Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
„Znam swój język ojczysty” - konkurs Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu
„Znam swój język ojczysty” - konkurs Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu Fot. Szymon Stachura
Łabądź czy łabędź? – to jedno z łatwiejszych pytań, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu „Znam swój język ojczysty” organizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu. W ósmej edycji swoją wiedzę sprawdziło 22 uczniów z ośmiu szkół podstawowych i średnich z powiatu sieradzkiego.

Pierwsza część wymagała znajomości lektury, czyli „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa i formy literackiej, jaką jest pamiętnik. Ważna była również wyobraźniai umiejętność „ubrania w słowa” własnych przemyśleń związanych z książką.
Druga część to test złożony z 14 pytań o różnym stopniu trudności. Tu niezbędna była solidna wiedza z gramatyki języka polskiego. Uczestnicy zmierzyli się nie tylko z poprawną pisownią wyrazów, znaczeniem archaizmów, czy liczebnikami, musieli się wykazać również znajomością lektur, wyrazów bliskoznacznych i narysować wykresy zdań wielokrotnie złożonych. Nie było łatwo, bo dodatkowo musieli zmieścić się w określonym czasie – 45 minut na każde zadanie.
Jury, w składzie Ewa Jaśkiewicz i Wiesława Kruszek, przyznało jedno wyróżnienie, które otrzymała Amaya Pachny, uczennica Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz im. Jana Pawła II w Sieradzu. Trzecie miejsce zdobyła Zuzanna Weszczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, a jej kolega ze szkoły – Kacper Lipowski zajął miejsce drugie. Pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Roman i to ona odebrała Nagrodę Specjalną im. Iwony Matejko-Fengler w postaci karty podarunkowej do sklepu Media Expert o wartości 1000 złotych, ufundowaną przez firmę Ortus. Wręczył ją Janusz Fengler.
Statuetkę dla swojej szkoły, czyli Szkoły Podstawowej nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu, Magdalena odebrała z rąk Małgorzaty Jurkowskiej, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i kubki.
Źródło: Powiat Sieradzki

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto