Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja miejskiej rady odbyła się z okazji obchodów 880-lecia Sieradza

Paweł Gołąb
Na uroczystej sesji o historycznym wymiarze spotkali się w czwartek radni miejscy Sieradza. Obrady zostały zwołane z okazji obchodów 880-lecia miasta oraz 10-lecia wyboru św. Urszuli Ledóchowskiej za jego patronkę.

Uroczysta sesja, na którą zaproszono także samorządowców z zaprzyjaźnionych gmin, przedstawicieli władz wojewódzkich, sieradzkich placówek i instytucji czy byłych prezydentów Sieradza, odbyła się w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury. – Sesja jest jednym z ważniejszych wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 880-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Sieradzu. Wzmianki, która w naszych wyobrażeniach i historii rysuje gród nad Wartą jako znaczące i prężnie rozwijające się miasto – przekonuje Mirosław Antoni Owczarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Sieradzu. - Te nieliczne opisy sprzed wieków nadają kierunek działaniom kolejnym pokoleniom mieszkańców miasta i osób z nim związanych. To dzięki nim Sieradz może ciągle robić krok do przodu i zapisywać karty historii kolejnymi sukcesami i kolejnymi ważnymi dla rozwoju nie tylko miasta, ale kraju i świata ludźmi.
- Historia naszego miasta, znaczona poprzez wzloty i upadki, zobowiązuje – zapewnia natomiast prezydent Sieradza Paweł Osiewała. - Jesteśmy z niej dumni, ale mamy również świadomość ogromnej odpowiedzialności, która spoczywa na naszym pokoleniu. Sieradz zmienia się z każdym rokiem i to przyspieszenie widać w ostatnich latach. Ostatnie dwie dekady to prawdziwy skok cywilizacyjny, wspomnę kanalizację czy rewitalizację oraz nowe inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej, ale najważniejsza w mojej ocenie jest zmiana mentalna i społeczna. Odnoszę wrażenie, choć być może jest to moje subiektywne odczucie, że jesteśmy bardziej pogodni, pełni optymizmu. A kluczem do tego sukcesu jest praca, której mam nadzieję w Sieradzu już nie braknie. Sieradz w swojej historii przechodził wiele trudnych chwil. Były zbrojne najazdy, pożary, choroby, lata wojen, ale zawsze za sprawą zjednoczonej i zaangażowanej wspólnoty miasto podnosiło się ze zgliszcz i wchodziło w fazę rozwoju czerpiąc przede wszystkim z wiedzy i doświadczenia swoich mieszkańców. Naszym celem jest więc stworzenie warunków, by było to pod każdym względem miasto przyjazne dla życia, ale przyjazne także dla inwestowania.
Dr Grzegorz Wierzchowski, który z okazji uroczystej sesji przygotował prelekcję „Rola Sieradza w dziejach państwa polskiego”, jako ten złoty okres, w którym miasto cieszyło się największym prestiżem, wskazuje czasy średniowieczne. Tym bardziej, że – jaka zaznacza humorem – prawie tysiącletniej historii nie da się przedstawić za jednym zamachem. – W tym roku obchodzimy także 1050 rocznicę chrztu Polski, który miał fundamentalne znaczenie dla polskiej państwowości. Wprawdzie pierwsza pisemna wzmianka o Sieradzu pochodzi z pierwszej połowy XII wieku, to jednak badania archeologiczne potwierdzają, że już w drugiej połowie XI wieku na terenie Sieradza powstała osada, która dała początek późniejszemu grodowi. Tak więc już od pierwszych dziesięcioleci państwa piastowskiego Sieradz odgrywał w nim istotną rolę.
O znaczeniu Sieradza w tamtym okresie – jak przypomina historyk - świadczy chociażby stała obecność królów, bo ci bardzo często wizytowali miasto, co wiązało się także z przywilejami. Kazimierz Wielki był tu osiem razy, Kazimierz Jagiellończyk, który tu zresztą został wybrany na władcę Polski, co najmniej siedem, a absolutny rekordzista pod tym względem Władysław Jagiełło przynajmniej szesnaście. Znaczenie miasta potwierdzają również zjazdy szlachty i to ogólnopolskie. Tych odnotowano dwanaście.
- Podsumowując, w okresie Średniowiecza Sieradz odgrywał bardzo wielką rolę polityczną i gospodarczą dla całego kraju. Ta rola zmieniała się wraz z funkcją administracyjną, którą przyszło mu pełnić. Gdybyśmy mieli wyznaczyć moment, w którym miasto podupadło najbardziej, był to XVII wiek. Wojny, epidemie i pożary doprowadziły do tego, że w pewnej chwili w Sieradzu było wówczas tylko… 28 domów. Dawnej pozycji miasto już nie odzyskało, ale dzisiaj warto świętować, bo na bazie tej wspaniałej historii można budować przyszłość miasta. Bez przeszłości przyszłości nie będzie.
- Jako urszulanka nie mam wątpliwości, że Sieradz wraca do swojej świetności dzięki wstawiennictwu świętej Urszuli – z uśmiechem przekonuje siostra Justyna Oleś, przełożona łódzkiego Centrum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
Z okazji sieradzkiej rocznicy list gratulacyjny skierował m.in. prezydent RP Andrzej Duda. „Wielowiekowa historia Sieradza stanowi dumny przyczynek do dziejów Rzeczypospolitej. Pozycja miasta, która zapewniła mu miejsce w arcydziełach dawnego kronikarstwa ma trwałe znaczenie dla jego prestiżu”.
Z okazji rocznicowej sesji młodzież z Sieradzkiego Centrum Kultury przygotowała dla jej uczestników filmowa prezentację historyczno-artystyczną przedstawiająca rys dziejów miasta. Ma gości czekał także prezent w postaci okolicznościowej monety.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto