Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policyjna mapa zagrożeń ruszyła. Są pierwsze zgłoszenia od mieszkańców powiatu sieradzkiego

Paweł Gołąb
Sieradzka policja przybliżała projekt związany z mapą zagrożeń w galeriach handlowych
Sieradzka policja przybliżała projekt związany z mapą zagrożeń w galeriach handlowych Fot. Paweł Gołąb
Ruszyła policyjna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja, która w założeniu ma pomóc w walce z takimi uciążliwościami jak picie alkoholu w miejscach publicznych czy zaśmiecanie, objęła także powiat sieradzki. Sieradzka policja wraz z uruchomieniem aplikacji przeprowadziła kampanię informacyjną. Pierwsze zgłoszenia już zostały dokonane przez mieszkańców i zweryfikowane przez funkcjonariuszy.

- Każdy mieszkaniec naszego regionu może sam zadbać o bezpieczeństwo, anonimowo zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami. Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach: w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych, a trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji – przybliża założenia projektu policja.
- Wystarczy wejść na stronę policji, kliknąć w aplikację mapy i odnaleźć rejon, w którym chcemy wprowadzić zagrożenie jak problemy w ruchu drogowym, zaśmiecane czy notoryczne zakłócanie porządku – _dopowiada Agnieszka Kulawiecka z Komendy Powiatowej policji w Sieradzu. - Każdy sygnał będziemy weryfikować, co w założeniach zabierać ma kilka dni, a jeśli się potwierdzi znajdzie się na mapie. Potwierdzone zgłoszenia będą brane pod uwagę w naszych analizach i pod kątem dyslokacji służb.
Mapa – jak precyzuje policja – zawierać ma informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu - zapewnia policja zastrzegając, że… - mapa nie służy do zgłaszania pilnej interwencji policji! W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. _
W mieście Sieradzu (stan na 5 października) dokonano już 23 zgłoszenia. Mieszkańcy wskazują najczęściej na spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, grupowanie się nieletnich, nieprawidłowe parkowanie czy przekraczanie dozwolonej prędkości. W Warcie i Złoczewie podobnych wskazań od mieszkańców było po 6. Na terenie powiatu zgłoszone zostały także pierwsze akty wandalizmu (w okolicach podsieradzkich Jezior) oraz dzikie wysypiska śmieci (w okolicach podsieradzkiego Kłocka i Zwierzyńca w gminie Brąszewice).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto