Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotyczna uroczystość w Sieradzu. Pamiętamy o napaści na Polskę 17 września FOTO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Patriotyczna uroczystość w Sieradzu. Pamiętamy o napaści na Polskę 17 września
Patriotyczna uroczystość w Sieradzu. Pamiętamy o napaści na Polskę 17 września Fot. Dariusz Piekarczyk
Sieradz pamięta! Patriotyczny i podniosły charakter miała miejsce sieradzka uroczystość w 84 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku. To jednocześnie Światowy Dzień Sybiraka, zorganizowany po raz pierwszy w 2004 roku. 17 września to dla Sybiraków i Kresowian data szczególna, która dla większości z nich oznaczała koniec spokojnego życia. Tego dnia 84 lata temu Związek Sowiecki bez wypowiedzenia wojny dokonał agresji na Polskę, toczącą od 1 września heroiczny bój z nacierającymi jednostkami niemieckim. Dziś Rosja Władimira Putina znowu pokazuje światu swoje najgorsze oblicze i barbarzyństwo oblicze napadając na Ukrainę.

Uroczystości sieradzkie rozpoczęły się od mszy świętej w kościele garnizonowym przy ulicy Kościuszki. Potem delegacje z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy miasta udali się pod Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru, gdzie złożono wiązanki kwiatków. Kompania reprezentacyjna 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oddała salwę honorową, był też apel poległych.

- Jesteśmy tutaj, ponieważ chcemy przywołać pamięć o 17 września 1939 roku - mówił wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak. - Armia Czerwona łamiąc wszelkie międzynarodowe zobowiązania napadła wówczas na Polskę dopełniając tym samym czwartego rozbioru Polski. 17 września oznaczał dla wielu ludzi zsyłkę na nieludzką ziemię, wielu nigdy miało nie powrócić do swoich domów.

.

W uroczystości udział wzięli między innymi wicestarosta sieradzki Kazimiera Gotkowicz, wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak, przedstawiciele służb mundurowych naszego miasta, delegacje szkół i organizacji.
Z własnym sztandarem była delegacja sieradzkiego Oddziału Związku Sybiraków, którego współzałożycielem był nieżyjący Antoni Firlit, a pierwszym prezesem Wiesława Łazuchiewicz. W uroczystości wziął również udział ppłk w stanie spoczynku Józef Szymczak, mąż zmarłej niedawno Ligii Szymczak, która przeżyła piekło Sybiru, a potem przez wiele lat była nauczycielką w sieradzkich szkołach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto