Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu w Sieradzu 2018. Obchody w piątek 19 stycznia. W programie przejmująca wystawa i wspólna modlitwa

Paweł Gołąb
Fot. materiał organizatora
Otwarcie wystawy poświęconej żydowskim dzieciom, które przeżyły Holocaust dzięki polskim rodzinom i wspólna modlitwa przy ścianie memorialnej – tak przebiegać będą sieradzkie obchody najbliższego Dnia Judaizmu. Uroczystości odbędą się w piątek 19 stycznia.

Piątkowe obchody Dnia Judaizmu, który w Polsce świętowany jest po raz 21., podzielone zostały na dwie części. Pierwsza odbędzie się w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury przy ul. Dominikańskiej 19. Początek nastąpi o godz. 10 od otwarcia wspomnianej wystawy zatytułowanej „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. W tej części przewidziano także kilka przemówień: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” - Naczelny Rabin Polski Michael Joseph Schudrich; „Karol Wojtyła a Holocaust” – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Selin; „Dzieci Holocaustu mówią” - Joanna Sobolewska-Pyz, Anna Kołacińska-Gałązka i Jacek Gałązka oraz „Z kroniki okupacyjnej” – s. Małgorzata Krupecka USJK. Usłyszeć będzie można ponadto żydowskie pieśni (śpiew – Symcha Keller, przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP; akompaniator, gitara klasyczna – Paweł Stępniak) oraz przesłanie od przedstawiciela ambasady Izraela w Polsce i biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa.
O godz. 12 uroczystości przeniosą się pod kościół farny przy ul. Kolegiackiej 11. Tu: wspólna modlitwa przy ścianie memorialnej, złożenie kwiatów i zapalenie Światła Pamięci oraz wystąpienie prezydenta Sieradza Pawła Osiewały.
Wystawa „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” – jak przedstawiają organizatorzy – opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i dzięki odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. _– Dzieci, mimo iż urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie podarowane im przez rodziców żydowskich i polskich. Zamysł opowiedzenia historii dzieci Holocaustu za pomocą zdjęć sformułowała przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce Joanna Sobolewska-Pyz, sama będąca ocalonym z zagłady dzieckiem – _przedstawiają autorzy wystawy Anna Kołacińska-Gałązka i Jacek Gałązka

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto