Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzkie historie dokumentem pisane 1821-1939. Promocja książki i wystawa w PBP w Sieradzu. Zobacz niezwykłe pamiątki ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Przybyła nowa książka poświęcona dziejom Sieradza. To „Sieradzkie historie dokumentem pisane 1821-1939” autorstwa Arkadiusza Balcerzaka. Promocja publikacji wydanej przez Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz odbyła się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. W PBP nastąpiło ponadto otwarcie wystawy, na której prezentowana jest część dokumentów z bogatej kolekcji sieradzanina.

Książka – jak przedstawia sam autor - to owoc wieloletniej pracy. - Za pośrednictwem ponad czterystu starych dokumentów z lat 1821-1939, chcę trochę inaczej opowiedzieć historię Sieradza. To część mojej prywatnej kolekcji. Jest bardzo różnorodna, ponieważ składają się na nią pisma urzędowe; dokumenty ubezpieczeniowe, sądowe i notarialne; listy prywatne; telegramy, pocztówki, weksle i wiele, wiele innych. Właśnie te dokumenty „piszą” historię regionu sieradzkiego i pokazują dawne życie lokalnej społeczności. Uwagę przyciąga w nich nie tylko treść, ale też piękna kaligrafia i styl pisania, stosowane formy grzecznościowe. Każdy dokument w mojej kolekcji, choćby to był skrawek papieru z napisem Sieradz, został uratowany przed zniszczeniem. Wierzę, że może to być początkiem odkrywania lub uzupełnieniem już znanej historii miasta – podkreśla Arkadiusz Balcerzak.

Wystawa urządzona w holu PBP w Sieradzu przy ul. Żwirki i Wigury 4 pozostanie czynna do 10 stycznia. Książka jest do zdobycia w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu (Żwirki i Wigury 4) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu (Rynek 18).

Organizatorzy przedstawiają

_„Sieradzkie historie dokumentem pisane” _to wydawnictwo nieco inaczej opisujące dzieje Sieradza. Publikacja zawiera skany oryginalnych dokumentów z lat 1821-1939 nigdzie dotąd nie publikowanych, których część będzie można zobaczyć na wystawie.
Są to dokumenty z okresu zaborów, Wielkiej Wojny i II Rzeczypospolitej Polskiej do wybuchu II wojny światowej. Kolekcja jest bardzo różnorodna, ponieważ składają się na nią pisma urzędowe, dokumenty ubezpieczeniowe, listy prywatne, czy dokumenty podpisane imieniem i nazwiskiem członków rodzin już znanych i opisanych w innych publikacjach poświęconych historii Sieradza. Są w niej również dokumenty sądowe i notarialne, telegramy, pocztówki, weksle i wiele, wiele innych. Właśnie one „piszą” historię regionu sieradzkiego i za pośrednictwem pisma pokazują dawne życie lokalnej społeczności. Wszystko oddane materiałowi tak ulotnemu, jakim jest papier.
Wydanie tej publikacji to ocalenie od zniszczenia dokumentów, na których zapisano historie z dziejów miasta i ważnych wydarzeń z życia jego mieszkańców, ale także powiększenie zasobu publikacji zawierających istotne informacje o Sieradzu. Zapewne niejeden sieradzanin odnajdzie wśród tych starych dokumentów wzmianki o swojej rodzinie i stanie się to początkiem nowej lub uzupełnieniem już istniejącej historii sieradzkiej.

Arkadiusz Balcerzak swoją przygodę z kolekcjonerstwem rozpoczął w 1979 roku, kiedy rodzice zapisali go do kółka hobbystycznego. To tam tworzył pierwsze swoje kolekcje, a prowadzący zaszczepił w nim szacunek dla przedmiotów świadczących o bogactwie naszej historii. Od 2010 roku jest honorowym prezesem Sieradzkiego Klubu Kolekcjonera i Hobbysty działającego przy Spółdzielczym Domu Kultury Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Sieradzu. Wspólnie z kolegami promuje kolekcjonerstwo, tworząc oryginalne wystawy i organizując imprezy związane ze swoją pasją. Jego działania, a także indywidualne wystawy dostrzeżono w środowisku polskich kolekcjonerów – w 2017 roku został uhonorowany, jako pierwszy sieradzanin, „Honorową Nagrodą Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach” (dyplom i sygnet z numerem 136). To wyróżnienie było i jest potężnym bodźcem do dalszych działań promujących kolekcjonerstwo. Arkadiuszowi Balcerzakowi zależy na takiej jego formie, która uczy i ukazuje bogatą historię Polski, a przede wszystkim historię naszego regionu.

  • Książka została wydana w ramach realizacji zadania publicznego nr 2 Realizacja Przedsięwzięć Promujących Dziedzictwo Kulturowe Sieradza finansowanego ze środków Urzędu Miasta Sieradza.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto