Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa poświęcona Tytusowi Maleszewskiemu w Sieradzu. Postać zapomnianego artysty przypomina Muzeum Okręgowe

Paweł Gołąb
Postać zapomnianego, a pochodzącego z Sieradza dziewiętnastowiecznego artysty Tytusa Maleszewskiego przypomina wystawa urządzona w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Pozostał jeszcze tylko niecały miesiąc, by się z nią zaznajomić.

Wystawa powstała pod hasłem „Kontur wieczysty. Twórczość Tytusa Maleszewskiego (1827-1898)”, a jej otwarcie – o czym informowaliśmy wcześniej – było jednym z elementów niedawnych obchodów 80-lecia sieradzkiego muzeum. Na ekspozycję, którą podziwiać będzie można do 4 marca, składają się prace czy listy pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Okręgowego w Sieradzu.
- Jednym z najbardziej obiegowych i zakorzenionych w masowej wyobraźni toposów sztuki jest, wywodząca się z epoki romantyzmu, postać artysty niedocenionego za życia. Z kolei współczesne badania historyków sztuki koncentrują się często na ponownym odkrywaniu twórców w swoim czasie sławnych, a obecnie zupełnie zapomnianych i nieobecnych w zbiorowej pamięci, Do takich, popularnych niegdyś i niesłusznie zapomnianych artystów, należy urodzony w 1827 roku w Sieradzu malarz i rysownik Tytus Maleszewski – przedstawia postać bohatera wystawy Marcin Romeyko-Hurko, kustosz Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie.
Jak przypomina dalej, Maleszewski... - w drugiej połowie XIX wieku zyskał w kraju i za granicą uznanie i rozgłos jako jeden z rodzimych mistrzów techniki pastelowej i wzięty portrecista. Dziś, po upływie przeszło stulecia, bywa już kojarzony tylko przez uważnych czytelników przypisów jako adresat wiersza Cypriana Kamila Norwida.
Tytus Maleszewski – jak podaje dalej Marcin Romeyko-Hurko – przez całe życie był także aktywnym społecznikiem. – Należał do grona inicjatorów założenia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i przyczynił się do zgromadzenia funduszy na budowę jego gmachu. Jako członek warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności angażował się w opiekę nad ochronkami dla ubogich dzieci, wspierał także rozwój samorodnych talentów. W 1893 roku przemawiał w imieniu warszawskich artystów na pogrzebie Jana Matejki. Pracował do ostatnich chwil życia, zmarł w dniu swych 71. urodzin.
Wystawę przybliżającą postać i artystyczny dorobek Maleszewskiego można oglądać w sali muzeum przy Dominikańskiej 2.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto