Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisteria będzie pięknie kwitła, ale musisz pamiętać o tym zabiegu! Kiedy i jak ciąć glicynię? Wypróbuj też ten sposób na piękne kwiaty

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy, żeby wisteria obficie kwitła, musimy ją systematycznie przycinać.
Jeśli chcemy, żeby wisteria obficie kwitła, musimy ją systematycznie przycinać. Matthiasboeckel/pixabay.com
Wisteria, czyli glicynia, to wyjątkowo piękne pnącze. Kwitnie wspaniale i to właśnie na jej kwiaty czekamy. Jednak, żeby glicynia dobrze kwitła, trzeba o nią zadbać. Jedną z ważniejszych rzeczy jest cięcie wisterii. Trzeba to zrobić w odpowiednim terminie i w określony sposób. Radzimy, jak i kiedy przycinać wisterię, by miała mnóstwo kwiatów.

Spis treści

Wisteria, czyli glicynia to piękne pnącze, które szybko rośnie

Wisteria, otulająca swoimi ukwieconymi pędami ścianę domu, altanę, ogrodzenie lub pergolę, to widok zapierający dech w piersiach. Niestety, aby dochować się tak okazałego pnącza, które każdego roku będzie obsypywać się mnóstwem kwiatów, trzeba poświecić mu sporo uwagi. Jednym z zabiegów, którego nie można pominąć, jest systematyczne cięcie. Trzeba jednak wiedzieć jak i kiedy to robić, aby nie pozbawić się w danym sezonie kwiatów i nie przynieść roślinie więcej szkody niż pożytku.
Wisteria, nazywana też glicynią, to bardzo okazałe pnącze o silnych, mocnych pędach, które każdego roku może przyrastać nawet o 2-3 metry, osiągając ostatecznie ok. 10 m (glicynia kwiecista) lub nawet 14-15 m wysokości (glicynia chińska). Ponieważ pędy rośliny są mocne, grube, drewniejące i masywne, należy dla nich przeznaczyć mocne podpory, najlepiej w postaci muru ogrodzeniowego lub konstrukcji ze stalowych prętów czy drewnianych bali.

Pierwsze cięcie wisterii

Przez pierwsze dwa lata po posadzeniu, glicynia rośnie stosunkowo wolno i w zasadzie nie wymaga cięcia. Dajmy jej więc w tym czasie spokój i pozwólmy dobrze zaaklimatyzować się w nowym miejscu. W kolejnym roku powinniśmy już rozpocząć regularne cięcie pnącza, które należy przeprowadzać nawet dwa razy w sezonie.

Cięcie wisterii latem jest najważniejsze!

Pierwsze, zasadnicze cięcie wykonuje się latem (koniec lipca-początek sierpnia). Ma ono na celu ograniczyć wzrost pnącza i pobudzić je do tworzenia większej ilości pąków kwiatowych na następny rok. Podczas zabiegu w pierwszej kolejności wycina się pędy cienkie, złamane, zdeformowane i nadmiernie zagęszczające roślinę, a następnie wybiera kilka najsilniejszych pędów i przywiązuje je do podpór, aby mogły tworzyć szkielet pnącza.
Resztę młodych pędów silnie się skraca nad 4-5 liściem (powinny mieć długość ok. 15-20 cm), gdyż wisteria tworzy pąki kwiatowe na krótkopędach, wyrastających na pędach dwuletnich i starszych.

Wiosenne cięcie glicynii

Kolejne cięcie należy wykonać wczesną wiosną, w stanie bezlistnym (w marcu). W tym czasie trzeba usunąć pędy chore, przemarznięte, wiotkie, cienkie lub obumarłe i skrócić ubiegłoroczne przyrosty, odchodzące od pędu głównego. Można to zrobić:

  • nad ostatnim, nabrzmiałym pąkiem kwiatowym (wtedy kwiatów będzie dużo)

lub

  • nad drugim pąkiem kwiatowym (wtedy kwiatów będzie mniej, ale będą większe).

Jeśli roślina tego wymaga, można też skrócić jej pędy główne, zachowując ok. 1 metra ubiegłorocznego przyrostu.

Dodatkowo przycinanie glicynii

Te dwa cięcia, wykonane w odpowiedni sposób i w odpowiednich terminach, powinny roślinie wystarczyć do prawidłowego rozwoju. Jeśli jednak uznamy, że pnącze potrzebuje dodatkowego zabiegu, tuż po kwitnieniu możemy usunąć z niego pędy obumarłe i uszkodzone przez mróz, a także słabe i nadmiernie się zagęszczające.
Poprawi to cyrkulację powietrza między pędami i umożliwi lepszy dostęp światła do pąków kwiatowych. Poprawi też kondycję i wygląd pnącza.

Wisteria jest zdrowa, a nie kwitnie? Przytnij jej korzenie!

Czasami może się jednak zdarzyć, że pomimo zapewnienia wisterii jak najlepszych warunków uprawowych i systematycznego przycinania, pnącze nie chce kwitnąć i to nawet przez kilka lat. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, w tym między innymi uprawa rośliny rozmnażanej przez wysiew nasion, susza i niewłaściwe nawożenie (zbyt duże dawki azotu, a za małe potasu i fosforu). Dowiedz się więcej: dlaczego wisteria nie kwitnie i na co zwrócić uwagę.
Jeśli jednak nasza roślina wygląda zdrowo oraz tworzy mnóstwo zielonych liści i tylko kwitnąć nie chce, możemy skłonić ją do tego dość radykalnym zabiegiem interwencyjnym. Polega on na tym, że ostrym szpadlem przycina się korzenie. Szpadel wbija się na głębokość około 30-40 cm. Jeśli roślina jest młoda, kilkuletnia, robi się to w odległości ok. 60 cm od podstawy pędu głównego. W przypadku starszych, dużych i rozrośniętych egzemplarzy odległość powinna wynosić 100-150 cm.

Kiedy przyciąć korzenie glicynii?

Zabieg wykonuje się w stanie bezlistnym na przedwiośniu, w marcu. O ile to możliwe, zaraz po cięciu warto odgarnąć ziemię w pobliżu przyciętych korzeni i zabezpieczyć większe rany maścią ogrodniczą, co pozwoli ochronić roślinę przed ewentualnymi infekcjami, głównie pochodzenia grzybowego.
Zabieg może wydawać się radykalny i drastyczny, ale pnączu większej krzywdy nie wyrządzi, a może sprowokować je do utworzenia pąków kwiatowych i wydania kwiatów w kolejnym roku.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wisteria będzie pięknie kwitła, ale musisz pamiętać o tym zabiegu! Kiedy i jak ciąć glicynię? Wypróbuj też ten sposób na piękne kwiaty - RegioDom.pl

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto