Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkasz go w lesie i ogrodzie. Po co on tak pełza? Pełzacz i jego niespotykane życie na drzewie. Już niedługo zacznie śpiewać

Justyna Madan
Justyna Madan
Pełzacze są dwa, ale leśny wydaje się być bardziej popularny. Jednocześnie dosyć ciężko odróżnić go od jego ogrodowego kolegi.
Pełzacze są dwa, ale leśny wydaje się być bardziej popularny. Jednocześnie dosyć ciężko odróżnić go od jego ogrodowego kolegi. pixabay.com
Akrobatą może nie jest, ale po drzewach porusza się w tak charakterystyczny sposób, że zwraca na siebie uwagę. Zresztą jego nazwa nie wzięła się z powietrza. Taki jest właśnie pełzacz. Może być leśny i ogrodowy, trochę się od siebie różnią, ale pożywienie zdobywają i swoje gniazda budują w podobny sposób. Po co więc pełzacz tak pełza po drzewie?

Spis treści

- Pełzaczy jest dwóch – leśny i ogrodowy. Rozróżnić je właściwie można tylko po głosie. Cechy ubarwienia i budowy ciała są tak podobne, że bez sfotografowania obiektu właściwie nie jesteśmy w stanie ich przyporządkować do któregokolwiek z gatunków. Te dwa pełzacze doskonale nadają się zatem do zabawy znanej dzieciom – porównaj i znajdź 5 szczegółów – czytamy na blogu Lasów Państwowych.

**Zobacz:

Tak wygląda pełzacz

**

Czym różni się pełzacz leśny od ogrodowego?

Pełzacz leśny to niewielki ptak, długość jego ciała to ok. 14 cm, a ubarwienie jego piór przypomina odrobinę korę drzew, więc wcale nie tak łatwo go wypatrzeć. To, co go wyróżnia, to charakterystyczny, długi i cienki dziób. Po tym również można odróżnić pełzacza leśnego od ogrodowego. Dziób tego drugiego jest trochę dłuższy.

Kolejną cechą, którą różnią się te dwa ptaki, jest spód ciała. U leśnego jest on biały, w przypadku ogrodowego okolice kuperka są beżowe. Brew pełzacza ogrodowego jest ciemniejsza, a końcówki lotek wyraźnie białe.

I chociaż, jak sama nazwa wskazuje, pełzacz leśny jest to ptak typowo związany z lasem, można go spotkać też na drzewach rosnących na polach.

Niezwykłe życie pełzacza

- Bardzo charakterystyczny jest sposób, w jaki pełzacz zdobywa pokarm. Porusza się on powoli w górę pnia, penetrując dzióbkiem zagłębienia i spękania kory drzewa. Szuka tam owadów i ich larw oraz pająków. Żywi się także małymi nasionami – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Pełzacz nie spędza jednak swojego czasu na jednym drzewie. Kiedy już się naje, a kora drzewa jest spękana, przenosi się na kolejne. Swoje polowanie zaczyna od dołu, powoli pełza w górę drzewa, poszukując co lepszych smakołyków. W takich piruetach pomagają mu silne pazurki.

Drzewo to również dla tych ptaków dom. Pęknięcie w drzewie? Świetnie nada się na założenie gniazda. Przez mozaikę barw, którą tworzą piórka, bardzo trudno jest dostrzec pełzacza na drzewie. Warto jednak spróbować go znaleźć i poświęcić trochę czasu na obserwację tego niezwykłego ptaka.

Ciekawostki o pełzaczach

Chociaż są do siebie tak bardzo podobne, spędzają jednak czas w innych miejscach. Leśny najbardziej lubi stare lasy leśne i mieszane, ogrodowy natomiast wybiera parki, sady i ogrody. Co jeszcze warto wiedzieć o tym ciekawym ptaszku?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spotkasz go w lesie i ogrodzie. Po co on tak pełza? Pełzacz i jego niespotykane życie na drzewie. Już niedługo zacznie śpiewać - Strefa Agro

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto