MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sernikowe fantazje. Wielkanocne inspiracje popłynęły z Kościerzyna. Były smakowite ciasta i ozdoby. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Wielkanocne spotkanie odbyło się w kościerzyńskim oddziale Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Prezentowano tradycyjne potrawy i ozdoby
Wielkanocne spotkanie odbyło się w kościerzyńskim oddziale Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Prezentowano tradycyjne potrawy i ozdoby Paweł Gołąb
Barwny i smakowity klimat Wielkanocy przywołano dzisiaj w Kościerzynie w gminie Wróblew. W miejscowym Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyło się kulinarne seminarium pod hasłem „Sernikowe fantazje”. Ale można było też spróbować inne potrawy charakterystyczne dla tego wiosennego święta, a ponadto podziwiać wielkanocne ozdoby.

Na coroczne seminarium wielkanocne Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach oddział w Kościerzynie zaprosił koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, twórców ludowych oraz rolników skupionych w rolniczym handlu detalicznym.

Wśród ponad 20 kół gospodyń wiejskich, które skorzystały z zaproszenia były takie z prawie stuletnią tradycją jak i nowo powołane. Jak Koło Gospodyń Wiejskich „Rybniczanie” z Rybnika w gminie Brzeźnio założone przed rokiem. Panie przybyły do Kościerzyna z misternie dzierganymi ozdobami na stół wielkanocny. - Pokazujemy koszyczki, ozdoby na jajka czy serwetki, ale wszystkie prace łączy jedno - to dzieło rąk naszych pań – zachwala Anna Paś z KGW „Rybniczanie”. - Wielkanoc to wiosenne i wdzięczne święto, dlatego nasze panie czerpią inspirację z natury i radości jaką daje zmartwychwstanie pańskie. Szeroko sięgamy oczywiście także i do tradycji. Tak kiedyś ozdabiano nasze stoły, warto więc to przywrócić.

Wielkanoc to święto pełne tradycji, które warto zachować? - Oczywiście, a najbardziej w tej roli spełniają się właśnie Koła Gospodyń Wiejskich, które kultywują dawne zwyczaje w swoich sołectwach czy całych gminach. Ale w naszym spotkaniu chodzi też o to, by mogły się nie tylko zaprezentować, ale po prostu i wzajemnie spotkać. Zintegrować i poszukać inspiracji u swoich koleżanek i kolegów z innych kół. To dla nas symboliczne rozpoczęcie sezonu, w trakcie którego uczestniczymy wspólnie w targach czy szkoleniach – odpowiada dyrektor kościerzyńskiego oddziału ŁODR Łukasz Kołoszczyk.

Sernik na stole na Wielkanoc musi być. Ale jaki: tradycyjny, taki jaki pamiętamy z domu czy unowocześniony? - Wiadomo, na zawsze pozostaną w naszej pamięci jako najlepsze te babcine. Co nie znaczy, że nie należy próbować kulinarnych nowinek – odpowiada z uśmiechem dyrektor.

Ozdobą spotkania był pokaz kulinarny uczniów z Lututowa

A o tradycję połączoną z nowoczesnością zadbali uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie, którzy pod okiem swoich opiekunek zaprezentowali smakowity pokaz „Wielkanoc z sernikiem”. Prezentując i częstując kilkoma rodzajami tego ciasta z sernikiem lututowskim, którym mieli okazję podzielić się podczas dożynek prezydenckich, na czele.

Jaka jest recepta na dobry sernik, który zachwyci podniebienia? - Wiadomo najważniejszy jest dobry ser, ale liczą się też trochę umiejętności, no i trzeba dać trochę serca, wtedy sukces gwarantowany – wylicza z uśmiechem Kacper Gnych z klasy II. - To bardzo wdzięczne ciasto. Posypka, owocowy sos czy świeże owoce - wszystko można dodać i będzie to zawsze dobre połączenie.

Jak przebiegał pokaz i całe wielkanocne seminarium w Kościerzynie? Zapraszamy do galerii artykułu.

W programie seminarium znalazły się także:

  • wykład „Sernik na Wielkanoc i nie tylko”, Marzena Maciejewska, opiekun praktyk Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie
  • wykład „Przegląd źródeł finansowania dla KGW” Centrum Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Lokalnych
  • „Wielkanoc w regionie”  - prezentację kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń oraz twórców ludowych.

Przepisy na serniki z Lututowa podamy w oddzielnym artykule.

od 7 lat
Wideo

Leczo warzywne. Przepis na obiad bez mięsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto