Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzki Wolontariusz Roku 2015. Miasto wręczyło 14 zaszczytnych tytułów

Paweł Gołąb
Miasto po raz kolejny uhonorowało osoby, które bezinteresownie pomagają potrzebującym wręczając tytuły Sieradzkiego Wolontariusza Roku. Za tegoroczną działalność prestiżowe statuetki otrzymało w piątek 12 osób. Wręczono także honorowe wyróżnienie za całokształt charytatywnej pracy oraz specjalny tytuł.

Czemu warto wspierać potrzebujących? – Po to się żyje, żeby pomagać. Pomoc innym powinna być naszym celem i takie jest motto naszej organizacji – odpowiada Irena Bednarek, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Sieradzu, która ucieszyła się z tej najbardziej szczególnej statuetki „Sieradzki Wolontariusz - za całokształt działalności na rzecz innych”.
A czemu warto wyróżniać osoby, które takich zaszczytów za swoją pracę w wolontariacie z założenia nie oczekują? – Pracują bezinteresownie, ale jak u każdego satysfakcja jest na pewno większa, gdy wysiłek zostanie dostrzeżony. Chodzi nam także o upowszechnienie idei wolontariatu. Potrzeba nam wszystkim coraz więcej ludzi, którzy bezinteresownie czynią dobro. I takie spotkania potwierdzają, że jest nadzieja dla tego świata, skoro są wciąż tacy ludzie jak ci, których honorujemy dzisiaj – odpowiada Jadwiga Maciejewska, naczelnik wydziału spraw społecznych.
- To jedna z najpiękniejszych uroczystości, jakie odbywają się w naszym mieście. W obecnych czasach żyjemy w świecie tymczasowych relacji; w świecie, w którym zamykamy się na drugiego człowieka; w świecie, w którym życie przeżywamy wirtualnie, za szybko, w samotności, nie oglądając się na innych. Państwo pokazujecie, że może być inaczej – _podkreśla pod adresem wolontariuszy prezydent Sieradza Paweł Osiewała.
Elżbieta Żywica uhonorowana za działalność w Fundacji Dr Clown, która prowadzi terapię śmiechem wśród najmłodszych pacjentów szpitali, nie kryła zaskoczenia i wzruszenia z wyróżnienia. Sieradzanka podkreśla, że wolontariat przynosi wiele satysfakcji. –
Staramy się robić dużo pożytecznej pracy. Gdy wchodzimy na oddział są bojące się nawet nas dzieci, a pod koniec jest już czysta super zabawa i uśmiech. Dlatego właśnie warto pomagać. Gdy wychodzę z oddziału widząc radość na twarzach chorych maluchów normalnie fruwam. W tym jest cały sens takich działań - żeby komuś było lepiej._
Wielu z wolontariuszy podkreśla, że nagrodę traktują jako podziękowanie także dla innych osób. Jak Katarzyna Białas, zdaniem której tytuł należy się całej 17-osobowej grupie wolontariuszy odwiedzających osoby z hospicjum i DPS. Czy Aleksandra Karolak, której przy organizacji akcji na rzecz Marty Łużyńskiej pomaga Agnieszka Kluba.

Kto otrzymał tytuł Sieradzki Wolontariusz Roku 2015?

Miasto przedstawia:

Katarzyna Białas
Należy do Zespołu Wolontariuszy MEDANA PHARMA S.A. Towarzyszenie chorym, niepełnosprawnym i starszym stało się ważnym elementem w jej codziennym życiu. Praca jako wolontariusz w Sieradzkim Hospicjum i w Domu Pomocy Społecznej powoduje, że osoby potrzebujące mają odrobinę piękniejsze życie, a Ona ogromną radość i satysfakcję.

Włodzimierz Joachimiak
Jest niekwestionowanym działaczem na rzecz Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu. Dzięki swojej wytrwałości, zaangażowaniu i uporowi osiąga założone cele. Pan Włodzimierz, bo o nim mowa, przyczynił się do pozyskania dla sieradzkiego szpitala sprzętu o wartości ponad 0,5 mln zł. A to wszystko służy zdrowiu i życiu pacjentów.

Natalia Kaczmarek
Aktywnie działa na rzecz miasta, szczególnie poprzez Młodzieżową Radę Miasta. Ma w sobie żyłkę organizatora, co dało się zauważyć podczas OHF 2015. Pojawiając się wnosi z sobą pozytywną energię, co dobrze wpływa na Jej rówieśników.

Aleksandra Karolak
Została zgłoszona do tytułu wolontariusza roku 2015 przez młodą mieszkankę naszego miasta nagle dotknięta śmiertelną chorobą układu krwionośnego – Martę Łużyńską. Podjęła wiele inicjatyw i działań w poszukiwaniu dawcy szpiku dla P. Marty. Zasługuje na uwagę, gdyż jako osoba niespokrewniona z P. Martą zaangażowała się bardzo odważnie organizując akcje krwiodawstwa oraz dawstwa szpiku kostnego. Pomagając P. Marcie pomaga innym. Dzięki Jej działaniom 29 osób oddało krew, a 140 osób zostało potencjalnymi dawcami szpiku kostnego.

Maria Kulenty
Nie szczędzi czasu i sił, by pomagać wszystkim potrzebującym, choć w Jej kręgu zainteresowań są przede wszystkim osoby niepełnosprawne, szczególnie borykające się w codziennym życiu ze stwardnieniem rozsianym. Ma mnóstwo pomysłów i zapału by pomagać potrzebującym. Ma dar jednoczenia wielu środowisk dla dobra indywidualnego człowieka.
Aktualnie pełni funkcję Przewodniczącej Sieradzkiego Oddziału Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego.

Patryk Kurpisz
Bezinteresowny animator sportu, dobry organizator, urodzony społecznik. Młody człowiek, który swój czas poświęca innym. Ma wrodzony dar jednoczenia i przyciągania młodych ludzi i ten dar bezsprzecznie wykorzystuje.

Józef Laskowski
Jako członek Polskiego Związku Niewidomych aktywnie uczestniczy w integracyjno – edukacyjnych działaniach dot. podnoszenia wiedzy z zakresu zapobiegania i leczenia chorób oczu. Mimo swoich problemów zdrowotnych pomaga i aktywnie wspiera - społecznie i bezinteresownie – osoby słabsze, zagubione, zamknięte w domu. Cechuje Go koleżeńskość, uczynność i szacunek dla drugiego człowieka.

Beata Roczeń
Zawsze pogodna, uśmiechnięta i pełna optymizmu, mimo że samotnie wychowuje i opiekuje się niepełnosprawnym synkiem. Ale najpiękniejsze jest to, że z wielkim zaangażowaniem wspiera w codziennym życiu rodziców niepełnosprawnych dzieci. Pomoc innym ma wpisane w swoje życie, a szczególnie realizuje się poprzez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu”.

Alicja Rychlik
Bezinteresownie działa na rzecz osób starszych, schorowanych i umierających. Poświęca swój czas dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu i Hospicjum przy Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu. Organizowanie i uatrakcyjnianie czasu osobom starszym, chorym czy niepełnosprawnym wpisała na stałe do swojego kalendarza. Empatyczna, współczująca, opiekuńcza. Te cechy działają jak balsam na ludzi, którym pomaga.

Piotr Szymala
Przywrócił do życia Kajakowy Klub Sportowy w Sieradzu. Działając społecznie skupia w klubie ok. 40 zawodników, w tym dzieci z ubogich i patologicznych rodzin. Poświęcając swój czas dzieciom i młodzieży kształtuje ich charaktery, wpływa na ich zachowania i mobilizuje do określenia celów życiowych. Poprzez swoją charyzmę i zaangażowanie zyskał uznanie i sympatię zwolenników kajakarstwa, a szczególnie rodziców dzieci, którymi się zajmuje.

Adam Ziębicki
To niezwykle operatywny i komunikatywny młody człowiek. Dzięki swemu poczuciu humoru i kulturalnej postawie, ale także skromności zjednuje młodych ludzi do pracy wolontariackiej. Bardzo zaangażowany podczas OHF 2015. Oby takich młodych ludzi było więcej.

Elżbieta Żywica
Osoba o wielkim sercu, mocno zaangażowana w pracę społeczną. Przybierając maskę wesołego „Dr Clowna” wyrusza na szpitalne oddziały żeby zdobywać uśmiech dzieci i ich rodziców. Pokazuje młodym ludziom, że niezależnie od wieku można dawać siebie innym, a przy okazji czerpać z tego radość. Udzielając się w różnych miejscach i organizacjach podejmuje liczne inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych.

Irena Bednarek
„Sieradzki Wolontariusz - za całokształt działalności na rzecz innych”
W środowisku, w którym działa, poświęca swój czas, siły i energię bez wątpienia jest liderem.
Realizuje wiele działań wspierających lokalną społeczność, z sukcesem uczestniczy w wielu projektach, które w konsekwencji służą zaspokajaniu potrzeb różnych środowisk z naszego otoczenia.
W latach 2012 – 2015 najbardziej potrzebujący mieszkańcy Sieradza dzięki Jej pracy i determinacji otrzymali ponad 700 ton żywności. By pomoc kierować dla najbardziej potrzebujących, szczególnie pomoc żywnościową, od wielu lat współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sieradzu.
Ale Jej działania wykraczają poza Sieradz. Dla Niej pomaganie nie ma granic terytorialnych.
Współpracuje ze szkołami, przedszkolami w zakresie zdrowego odżywiania. Była organizatorem akcji „Jabłka dla Sieradzan”. W ramach tej akcji do naszych mieszkańców trafiło 48 ton jabłek.
Jest osobą otwartą na nowe inicjatywy i wyzwania.
Od lat pełni funkcję Prezesa Zarządu Okręgowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Sieradzu.

Kapela „Pożarniki” z OSP Sieradz Woźniki
„Przyjaciel wspierający działania na rzecz innych”
Powstali 3 lata temu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu Woźnikach. Od prawie dwóch lat działają w ramach wolontariatu. Ich występy dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieradzu, m.in. seniorów i osób niepełnosprawnych, to wspaniałe zajęcia muzykoterapii i wręcz leczenia muzyką i tańcem. W ramach swojej pracy wolontarystycznej integrują poprzez wspólne muzykowanie i taniec całe rodziny i osoby z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi. Uświetnili swoimi występami Rodzinny Piknik Integracyjny, Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Swoimi występami przybliżają tradycje i ojczystą kulturę i sprawiają, że dla wielu osób nikną choć na kilka godzin codzienne troski, ból i cierpienie.
Kapela występuje w składzie:
Mariola Wiąz - wokal,
Marek Nowicki – skrzypce, wokal,
Tomasz Pawlak – akordeon, wokal,
Andrzej Śmigielski - bandżo, wokal,
Grzegorz Gortych – instrumenty perkusyjne,
Roman Sawicki – gitara basowa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto