Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradz tuż po odzyskaniu niepodległości i w latach międzywojnia. Jak wyglądało miasto? Archiwalne ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Niektóre obiekty nie zachowały się do tej pory, Inne wciąż są obecne w krajobrazie Sieradza
Niektóre obiekty nie zachowały się do tej pory, Inne wciąż są obecne w krajobrazie Sieradza fotopolska.eu
105. rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy w miniony weekend. Jak wyglądał Sieradz w pierwszych latach międzywojnia? Zapraszamy do galerii z zachowanymi zdjęciami z tamtych czasów.

Jak wyglądał Sieradz w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, czego 105. rocznicę obchodziliśmy w miniony weekend i w kolejnych dekadach międzywojnia? Zapraszamy do fotogalerii, w której prezentujemy zdjęcia umieszczone na portalu fotopolska.eu. Widoczna jest m.in. nieistniejąca już cerkiew czy gorzelnia, ale też charakterystyczne do tej pory obiekty w krajobrazie miasta jak klasztor, obecna bazylika, koszary czy liceum i stary szpital. Zapraszamy do galerii artykułu.

Jak odzyskiwano niepodległość w Sieradzu?

Pierwsza jednostka Polskiej Organizacji Wojskowej - jak przypominał kilka lat temu w Muzeum Okręgowym w Sieradzu Józef Szubzda, emerytowany nauczyciel, historyk i były prezydent Sieradza - zawiązała się w Sieradzu w 1915 roku. W Klonowej pluton POW powołał nauczyciel Józef Spychalski, brat Mariana, późniejszego komunistycznego marszałka Polski. POW prowadziła akcje informacyjne i patriotyczne wśród młodzieży, ucząc min., sztuki wojennej i organizując kursy podoficerskie. W latach 1917-1918 w Sieradzkiem służyło około tysiąca peowiaków. W 1918 roku gdy wielkimi krokami zbliżało się zakończenie I wojny światowej organizacja, przeprowadza akcje dywersyjne przeciwko niemieckim żołnierzom, odcinając łączność i rozkręcając szyny kolejowe. Jednak początki niepodległości w Sieradzu miały i dramatyczne wydarzenia. 12 listopada 1918 roku na stacji kolejowej w Sieradzu doszło do starcia oddziału niemieckiego z żołnierzami POW, pilnującymi zapasów zboża. W walce zginęło wówczas pięciu peowiaków z Sieradza a kilku kolejnych zostało rannych. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto