Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program 500+ rusza w Sieradzu. Wnioski będą wydawane już od poniedziałku 21 marca

Paweł Gołąb
Miasto Sieradz jest już gotowe do programu 500+, który wejdzie w życie od 1 kwietnia 2016 roku. Akcja rusza od poniedziałku 21 marca. Od tego dnia sieradzanie uprawnieni do skorzystania ze świadczenia będą mogli pobierać druki zgłoszeniowe w specjalnie do tego celu wyznaczonych pomieszczeniach. Urząd apeluje przy tym, by nie spieszyć się ze złożeniem wniosków, bo ustawodawca wyznaczył trzymiesięczny okres, w którym zakwalifikowanym wsparcie będzie wypłacane z wyrównaniem.

W Sieradzu realizatorem programu będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wnioski będą wydawane od 21 marca w trzech miejscach. Pierwsze znajduje się w siedzibie Działu Świadczeń Rodzinnych przy ul. Kościuszki 5 pok. nr 12 (to nowe pomieszczenia przygotowane w ramach modernizacji skrzydła siedziby magistratu). Drugie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Polnej 5 - w punkcie informacyjnym. Trzecie w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta Sieradza. Wnioski dostępne są także na stronach internetowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieradzu i Urzędu Miasta Sieradza. Można tam również znaleźć – jak podaje urząd - szczegółowe informacje dotyczące świadczenia wychowawczego, m.in.: informator opracowany dla potrzeb mieszkańców Miasta Sieradza, aktywny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (można wypełnić on line i wydrukować), wniosek z załącznikami w formacie Word, wypełniony wzór wniosku oraz treść ustawy i rozporządzenia, które dotyczy programu. Można również bezpośrednio przejść na stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie również znajdują się obszerne informacje na temat świadczenia. Druki dostępne będą również w placówkach oświatowych miasta.
- Myślę, że udało nam się w tak krótkim czasie dobrze przygotować pod względem infrastrukturalnym, co zapewni odpowiednie warunki do obsługi rodzin, które będą beneficjentami tego programu – _zapewnia Jarosław Trojanowski, sekretarz miasta Sieradza.
Jak podaje dalej miasto, wydrukowane zostały plakaty i ulotki informujące o tym, gdzie, kiedy i w jaki sposób będzie można ubiegać się o świadczenie, a zawierające również krótką informację o wymaganych dokumentach. - Materiały te będą dostępne w placówkach oświatowych miasta, urzędzie miasta i we wszystkich budynkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Będziemy starali się dotrzeć z plakatami do innych instytucji i miejsc użyteczności publicznej, aby przekazać informację jak najszerszej grupie potencjalnych odbiorców. Wydrukowane zostały również nalepki identyfikujące miejsca, w których będzie można uzyskać informacje na temat świadczenia i załatwić wszelkie sprawy z tym związane.
Na dniach uruchomiony zostanie ponadto numer telefonu (43 651-14-01), pod którym będzie można uzyskać informacje, a wypełnione wzory wniosków zamieszczono na tablicy ogłoszeń.
Przyjmowanie wypełnionych wniosków ruszy od 1 kwietnia. To w kilku miejscach: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieradzu - Dział Świadczeń Rodzinnych przy ul. Kościuszki 5 pok. nr 12 (wszystkie wnioski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieradzu - Punkt Informacyjny ul. Polna 5 (tylko wnioski na drugie i kolejne dziecko bez względu na wysokość dochodu uzyskanego przez rodzinę), Urząd Miasta Sieradza - Biuro Obsługi Klienta (tylko wnioski na drugie i kolejne dziecko bez względu na wysokość dochodu uzyskanego przez rodzinę). Można tego dokonać także za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innej instytucji zajmującej się dostarczaniem korespondencji oraz drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego: platformy usługowej PUE ZUS udostępnionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, banków krajowych świadczących usługi drogą elektroniczną spełniającą wymogi określone w informacji zamieszczonej na stronie BIP ministra właściwego do spraw rodziny po uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji, portalu empatia (empatia.mrpips.gov.pl – należy posiadać profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny), elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej EPUAP (epuap.gov.pl – należy posiadać profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny). Godziny przyjmowania wniosków wyznaczono następująco. W poniedziałki w godz. 7.45-16.45, a od wtorku do piątku w godz. 7.45 - 15.15.
- Niewykluczone, że w ostatnim okresie będziemy chcieli te godziny wydłużyć ze względu na spodziewane większe zainteresowanie – zapewnia Krzysztof Bejmert, dyrektor MOPS w Sieradzu, który apeluje, by nie spieszyć się ze składaniem wniosku. _– Ustawodawca przewidział trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli nastąpi to w czasie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 roku, to świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 roku. Dopiero jeżeli wniosek zostanie złożony po 1 lipca 2016 roku, to świadczenie zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.

Kto ma prawo do świadczenia?

Jak informuje sieradzki urząd, wsparcie przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wysokość świadczenia wynosi 500 zł miesięcznie na dziecko. Świadczenie przysługuje na pierwsze dziecko gdy dochód netto za 2014 rok na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 800 lub 1.200 złotych, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Na drugie i następne dzieci świadczenie przysługuje bez względu na dochód. Prawo do świadczenia w pierwszym okresie zasiłkowym ustalane jest na okres od 1 kwietnia 2016 roku do 30 września 2017 roku. W kolejnych latach będą to okresy 12-to miesięczne – od 1 października do 30 września następnego roku. Świadczenie będzie wypłacane na rachunek bankowy, dlatego organizatorzy będą zachęcali do zakładania kont w celu ułatwienia i przyśpieszenia wypłaty świadczeń.
Ile osób w Sieradzu może skorzystać z programu? Tu – jak wylicza urząd - na koniec 2015 roku było 7.345 młodych osób w wieku do 18 lat. _- Szacujemy, że ustalimy prawo do świadczenia dla około 4000 dzieci – _podaje dyrektor MOPS Krzysztof Bejmert.
Każdy samorząd może liczyć na rządowe wsparcie realizacji programu. To – jak podaje sekretarz miasta Jarosław Trojanowski – będzie w wysokości 2 procent od wypłaconej kwoty w pierwszym roku, a w kolejnych latach 1,5 proc. Pierwszą transzę miasto Sieradz już otrzymało w kwocie 66 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto