Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Wyklętych we Wróblewie. Historyczna wystawa w gimnazjum we współpracy z IPN

Paweł Gołąb
O Wyklętych we Wróblewie. Historyczna wystawa w gimnazjum we współpracy z IPN
O Wyklętych we Wróblewie. Historyczna wystawa w gimnazjum we współpracy z IPN Fot. PG we Wróblewie
O Wyklętych we Wróblewie. Z ekspozycją poświęconą żołnierzom zbrojnego powojennego podziemia mogli się zapoznać uczniowie Publicznego Gimnazjum we Wróblewie. To dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

O Wyklętych we Wróblewie. Wystawa, jak informuje wróblewskie gimnazjum, była połączona z lekcją historii oraz prezentacją multimedialną. Ekspozycję placówka gościła dzięki uprzejmości IPN Lublin, a zajęcia historyczne przeprowadzone zostały w ramach projektu „Lekcje z historii najnowszej", który jest realizowany we współpracy z Biurem Edukacji Publicznej łódzkiego oddziału IPN. Z Wróblewa wystawa powędrowała do Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu.

O Wyklętych we Wróblewie. Organizatorzy przedstawiają

„Zaplute karły reakcji” – polskie podziemie niepodległościowe 1944
Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.
Celem wystawy jest wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej z lat 1944–1956. Autorzy mają jednak świadomość, iż nie przedstawia ona wszystkich aspektów dziejów podziemia. Zadaniem prezentowanych fotografii jest ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej, ich uzupełnieniem jest komentarz zawarty w nadtytule chronologicznie ułożonych plansz. Użyte w tytule sformułowanie „zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto