MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

List do Sąsiada. Niecodzienna inicjatywa Sieradzkiego Alarmu Smogowego. Zaapeluj do osób zatruwających Twoją okolicę ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Niecodzienną akcję zainicjowali społecznicy z Sieradzkiego Alarmu Smogowego. Zachęcają do wysłania sąsiadom uporczywie zatruwającym okolicę specjalnego listu, w którym zachęcają do ekologicznych działań, w tym wymiany kopciucha na czyste źródło ciepła.

Akcja została zainicjowana pod hasłem „List do Sąsiada”, który w gotowej formie można pobrać od organizatorów. - Zauważyliśmy i poczuliśmy, że z Twojego komina często wydobywa się trujący dym. W związku z tym zakładamy, że nie wiesz zbyt wiele o fatalnym wpływie, jaki na Twoje i Nasze zdrowie wywiera spalanie odpadów węglowych, węgla, drewna oraz śmieci w domowych piecach. Zakładamy tak, bo jesteśmy przekonani, że gdybyś wiedział, to z pewnością nie robiłbyś tego nam, ani tym bardziej sobie – czytamy w treści listu-apelu. - Zanieczyszczenia powietrza w Polsce odpowiadają za ponad 40 tys. Przedwczesnych zgonów rocznie. Zanim powiesz, że to jedynie statystyka, zwróć uwagę, że na niej się nie kończy. Związki, które wypuszczasz z komina, paląc w pozaklasowym piecu i wrzucając do niego marne paliwo, odpowiadają także za zachorowania na astmę dziecięcą, za coraz częstsze alergie, za epidemię śmiertelnie groźnej postępującej obturacyjnej choroby płuc, za niespotykanie dużą liczbę nowotworów – również u dzieci, ale też po prostu za drapiące gardła i oczy, za powracające zapalenia górnych dróg oddechowych i za to, że zimą nie można w spokoju wyjść na spacer, co bardzo ogranicza nasz komfort życia.

- Ponieważ jednak robiłeś to z niewiedzy, liczymy, że teraz przestaniesz – apelują społecznicy z SAS. - Chcemy żyć normalnie, spacerować ulicami, wietrzyć mieszkania, bawić się z dziećmi przed domem kiedy tylko mamy na to ochotę. Rozejrzyj się wokół siebie, ilu osobom, oprócz siebie i swojej rodziny szkodzisz?
List kończy apel o sięgnięcie po dotację na wymianę kopciucha czy docieplenie domu, dopóki takie wsparcie jest oferowane. I przypomnienie, że przepisy nakazują wymianę pozaklasowych kotłów do końca 2022 roku.

Czyste Powietrze w Łódzkiem. Jeszcze wiele do zrobienia

A z tym – jak pokazują ostatnie dane programu Czyste Powietrze – nie idzie w naszym regionie gładko. Jak informowaliśmy niedawno, według danych za III kwartał 2021 roku, w pierwszej setce gmin, z których spłynęło najwięcej wniosków do programu „Czyste powietrze” na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w przeliczeniu na domy Łódzkie wraz z podkarpackim, opolskim i lubuskim znalazło się na szarym końcu. Pierwsza gmina z łódzkiego - Rozprza z powiatu piotrkowskiego - ujęta została na 115. miejscu w Polsce (na 2.477 gmin), drugie miejsce w województwie zajęło miasto Sieradz (131. lokata w Polsce), a trzecie Grabica (138. miejsce w Polsce). Inne większe miasta z województwa? Bełchatów – 1.688. miejsce, Piotrków Trybunalski – 475, Łódź – 1.851, Pabianice – 847, Skierniewice 570, Radomsko – 306, Tomaszów Mazowiecki – 604, Wieluń – 597, Zduńska Wola – 515, Zgierz – 997, Łęczyca – 2.275 i Łowicz – 552.

A jest o co walczyć, bo jeżeli chodzi o miejscowości z województwa łódzkiego, to w zestawieniu 50 miast Unii Europejskiej, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone – wg danych sprzed roku – aż sześć znajduje się w naszym regionie. Sortując je od najbardziej zanieczyszczonych to: Opoczno, Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Zduńska Wola i Brzeziny.

List do Sąsiada. Wydrukuj lub odbierz

Antysmogowy List do Sąsiada można pobrać ze strony www.sieradzkialarmsmogowym.pl wydrukować i wrzucić do skrzynki trującego okolicę sąsiada. Gotowe pismo jest dostępne pod TYM LINKIEM. KLIKNIJ TUTAJ.
Gotowe, wydrukowane listy wraz z kartkami świątecznymi można też odebrać w Sieradzu stacjonarnie:

  • ul. Jana Pawła II 52/22 (budynek Titanic) Ubezpieczenia Mariusz Wojnowicz
  • ul. 11-go Listopada 14A II p. AXACOM
od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto