Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze budynku przy Sienkiewicza

Anna Sikora
Jeszcze w tym roku ma zostać wyremontowany zabytkowy budynek przy Sienkiewicza. Obok niego powstać mają powierzchnie handlowe.

Zabytkowy budynek przy Sienkiewicza w Sieradzu wreszcie przestanie straszyć i stanie się wizytówką miasta przy wjeździe od strony Łodzi. Akt notarialny z inwestorem z Turku sieradzki magistrat podpisał w grudniu ubiegłego roku. Do końca 2017 przy zabytkowym budynku ma powstać pawilon handlowy, a starsza część ma być wyremontowana.
- Budynek będzie posiadał dwie różne funkcje, zgodne z podziałem na nową i starą cześć _– wyjaśnia Anna Bobrowska-Sałuda, architektka z pracowni Saluda Architekci. - _W części nowo projektowanej będzie sklep firmowy inwestora. Inwestor zamierza zająć całą dobudowaną część. Jednak gdyby znalazł się chętny inny najemca, gotowy jest się podzielić powierzchnią. Przed zakupem nieruchomości prowadził wywiad lokalny, nie tylko w Sieradzu. Branża, którą chciałby tu wprowadzić może odnieść powodzenie, jest na nią zapotrzebowanie. Priorytetem było doprowadzenie miejsca do porządku, zabezpieczenie zabytku przed kolejnymi latami niszczenia, stworzenie wizytówki dla Sieradza, jako, że znajduje się przy głównej trasie wjazdowej do miasta.
W nowym budynku znaleźć ma się sklep firmowy inwestora, który zajmuje się sprzedażą galanterii skórzanej. W starej części wyremontowane powierzchnie będą przeznaczone na prywatne gabinety lekarskie i powierzchnie biurowe.
- W zabytkowym budynku przewidziane są zachowawcze prace remontowe, głównie zabezpieczające dach przed przeciekaniem, fundamenty przed wilgocią oraz odświeżające elewację zewnętrzną, zgodnie z ustaleniami konserwatora zabytków _– dodaje Bobrowska-Sałuda. - _Nie podjęcie takich kroków w dalszej perspektywie prowadziło by do całkowitej dewastacji budynku. Przy starej, zabytkowej części budynku pojawiła się nowa kubatura, która na dwojaki sposób jest współczesna ale również zachowawcza, nawiązująca okładziną ceglaną do starej elewacji starego budynku, podkreślająca walory zabytku. Staraliśmy się zaprojektować budynek o skali mniejszej w stosunku do budynku istniejącego, nieprzesłaniający, niedominujący wysokością, gabarytami i wyprawami elewacji zewnętrznych. Nowo projektowany budynek harmonijnie i dyskretnie łączy się z istniejącym budynkiem, podkreślając tym samym jego wartość historyczną.

Remont zabytkowej części zachowa wszystkie konstrukcyjne ściany i stropy, a łukowe sklepienie piwnicy ma zostać odkryte z tynku i zabudowań karton-gipsowych. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 817 metrów kwadratowych.

Przetarg na sprzedaż nieruchomości przy Sienkiewicza 2 i 4 został ogłoszony we wrześniu 2016. Cena wywoławcza wynosiła 1.314.000 zł. Przedsiębiorca z Turku zaproponował 1.328.000 zł i za taką kwotę została przez niego kupiona. Początkowo władze Sieradza planowały utworzyć w budynku inkubator przedsiębiorczości przy współpracy z Łódzka Agencją Rozwoju Regionalnego. List intencyjny w tej sprawie został podpisany tuż przed wyborami samorządowymi w 2014 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto