Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyka w dawnym Sieradzu 2016. Trzydniowy festiwal rusza w piątek 14 października. Będą 3 koncerty

Paweł Gołąb
Fot. materiał organizatora
Zbliża się kolejny festiwal „Muzyka w dawnym Sieradzu”. Na melomanów czekają trzy koncerty. Muzyczna uczta rozpocznie się w piątek 14 października i potrwa do niedzieli.

Inauguracyjny, piątkowy występ rozpocznie się o godz. 19 w klasztorze sióstr Urszulanek w Sieradzu przy ul. Dominikańskiej. Będzie to koncert klawesynowy w wykonaniu Giampaolo Di Rosa, który zaprezentuje muzykę włoską. Wstęp jest bezpłatny.
W sobotę 15 października również w klasztorze sióstr Urszulanek wystąpią natomiast Alicja Węgorzewska (mezzosopran) i Robert Grudzień (organy). W programie koncertu m.in.: Bach, Schubert, Haendel. Początek koncertu o godz. 19. Wstęp również jest wolny.
Festiwal zamknie niedzielny (16 października) koncert na perkusję i gitarę. Wystąpią Florian Alexandru-Zorn oraz Romuald Erenc. Początek o godz. 18, ale w tym przypadku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sieradzu (ul. Jana Pawła II 48). Wstęp jest bezpłatny.

Organizator przedstawia

Giampaolo Di Rosa - Pianista, organista, klawesynista, kompozytor, improwizator, muzykolog, pedagog. Artysta o bogatym repertuarze, cieszący się międzynarodową sławą i karierą. Koncertuje w Europie, Rosji, na Bliskim Wschodzie, Australii, USA i Ameryce Południowej, w Hong Kongu, Makao i Singapurze. Posiada siedem dyplomów akademickich, w tym magisterium z gry na organach oraz stopień doktora analizy muzycznej.
Artysta prezentuje szeroki repertuar literatury muzycznej wszystkich epok muzycznych, włączając muzykę współczesną (w tym wszystkie dzieła J.P. Sweelincka, J.S. Bacha, C. Francka, F. Liszta oraz O. Messiaena). Jego recitale charakteryzują się wysokim poziomem improwizacji. Prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie improwizacji dla artystów – wykonawców i kompozytorów na całym świecie. Jako badacz naukowy działa na polu różnych dziedzin artystycznych. Publikuje i nagrywa.
Poza działalnością koncertową Giampaolo Di Rosa jest czynnym animatorem kultury: jest założycielem i dyrektorem artystycznym wielu międzynarodowych festiwali organowych. Od lutego 2014 roku jest organistą – rezydentem w Cathedral in León (Hiszpania). W 2008 roku został mianowany tytularnym organistą i dyrektorem artystycznym Narodowego Kościoła Portugalskiego w Rzymie, gdzie zainicjował jedną z największych serii recitali organowych w Europie.
W 2010 roku został odznaczony przez Prezydenta Republiki Portugalskiej Orderem Infanta Henryka w stopniu Oficera.

Alicja Węgorzewska
Przez krytyków uważana za jedną z najlepszych polskich śpiewaczek operowych. Doskonały głos łączy z nietuzinkową osobowością sceniczną i talentem aktorskim. Jej interpretacje są wyraziste i pełne pasji.
Debiutowała na scenie wiedeńskiej Kammeroper. Na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ wystąpiła w Theater an der Wien w galowym koncercie z okazji narodzin 6 miliardowego obywatela Ziemi obok takich gwiazd jak Fiorenza Cossotto i Grace Bumbry. W nagrodę za wygrany konkurs w Rheinsbergu otrzymała głowną rolę w operze “Kronprinz Friedrich” w reż. Goetza Friedricha. Zebrała za nią znakomite recenzje. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Występowała z frankfurckim Ensemble Modern, Brandenburger Philharmoniker czy Staatskapelle Berlin. Współpracowała z teatrami w Wiedniu, Berlinie, Bayreuth i Monte Carlo.Występowała w tak prestiżowych miejscach jak berliński Konzerthaus, Concertgebouw w Amsterdamie czy La Fenice w Wenecji. Jest laureatką nagrody polskiej estrady- Prometeusza .Zaproszona przez Grzegorza Ciechowskiego wzięła udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu “Wiedźmin”, za którą otrzymała Złotą Płytę. Występowała w tytułowych rolach w „Gwałcie na Lukrecji”, „Orfeuszu i Eurydyce”, „Damie Pikowej”, „Cavalerii Rusticanie”, „Rosenkavalier” oraz „Carmen” .Na scenie Filharmonii Narodowej wykonała światową prapremierę nagrodzonych w konkursie ‘Lutosławski Awards” pieśni.
Na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie śpiewała w „Damie Pikowej”, „Carmen”, „Fauście”, „Opowieściach Hoffmanna” oraz „Krakowiakach i góralach” Wraz z węgierskim wirtuozem Alexem Szilasi nagrała wszystkie pieśni Chopina; wystąpiła z galowym recitalem na otwarcie Roku Chopinowskiego na Węgrzech oraz zamknięcie Roku Chopinowskiego w Nowym Yorku i Qatarze. Śpiewała także w telewizyjnym koncercie TVP2 – Gala wręczenia nagród TOTUS 2010 czy tez Nagrody im. Drawicza. Wyreżyserowała produkcję „Carmen” w Kuwejcie oraz Bahrajnie, w której zaśpiewała tytułową rolę. Śpiewaczka wystawiła w czerwcu w „Teatrze Polonia „ Krystyny Jandy specjalnie dla niej napisany monodram operowy „Diva for Rent”, który spotkał się z uznaniem krytyki jak i owacyjnym przyjęciem publiczności. Monodram przetłumaczony na język angielski został wystawiony w ramach obchodów Prezydencji Polskiej w krajach Zatoki Perskiej – Kuwejcie , Qatarze oraz Abu Dhabi. Tournee szeroko zostałoopisane w prasie arabskiej a także objęte patronatem Ministra Kultury Qataru.
Pisze felietony o operze. Założyła i prowadzi fundację „STARTSMART”, która zajmuje się świadomą i szeroko pojętą edukacją dzieci oraz rozwijaniem ich potencjałów językowych i artystycznych / przedszkole i żłobek „Koala”/, a także działalnością charytatywną. Współpracuje z Robertem Grudniem.

Robert Grudzień muzyk, kompozytor, producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Jest absolwentem Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi
oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w Europie oraz na kilku kontynentach. Posiada nagrania płytowe, radiowe i
telewizyjne. W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR i z Krzysztofem Pendereckim. W 2008 Polskie Radio zrealizowało Album "Wołyń 1943" z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia Misterium Dźwięku "Dolorosa" i
"Człowiek". Utwór "Dolorosa" w 2013 roku otwierał koncert w ramach oficjalnych obchodów tragedii wołyńskiej w Łucku /Ukraina/. Działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły Robertowi Grudniowi szereg nagród i wyróżnień, m.in.: w 1990 r. otrzymał nagrodę
Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową a w 2006 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej. Otrzymał również medal Bp Jana Chrapka, Pro Patria oraz Towarzystwa Brata Alberta. Jest inicjatorem wielu Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej /Leżajsk, Jędrzejów, Radom-Orońsko, Lublin-Czuby, Zelów.
Honorowy obywatel Stromca, Lipska, Leżajska, Zelowa, Stalowej Woli i Jędrzejowa. Jako kameralista występował wielokrotnie m.in. z: Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Poznańskimi Słowikami oraz Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim,Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewska, Konstantym Andrzejem Kulką, Zbigniewem Zamachowskim, Maciejem Zakościelnym, Krzysztofem Kolbergerem.
Pierwsze koncerty muzyki sakralnej jako licealista zainaugurował w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie w roku 1980-81 co spotkało się z niezadowoleniem ówczesnych władz politycznych.
Robert Grudzień jest solistą Filharmonii Lubelskiej. w ROKU 2016 SKOMPONOWAŁ ORATORIUM BÓG CIEBIE OCHRZCIŁ ! BÓG DAŁ CI SIŁĘ ! Z OKAZJI 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI.

Florian Alexandru Zorn to młody perkusista , który szczotki perkusyjne wprowadził dla generacji niezaznającej tego typu dźwięków od czasów wprowadzenia systemów nagłośnieniowych. To muzyk, który naśladuje nowatorskie, akustyczne melodie spopularyzowane przez Nirvanę. Florian przywołuje techniki muzyczne rzadko pojawiające się od czasów świetności be-bopu. W śmiały sposób rozwija uderzenia, odgłosy i szelesty w nową muzykę, utrzymując jednocześnie zdolność nawiązania do tradycji. Florain z łatwością uzyskuje brzmienia, które sprawiają wrażenie, jakby wytworzone były elektronicznie. Ciekawym jest, że Florian używa do gry akustycznej szczotek perkusyjnych , które uchodzą za przestarzałe. Mimo to Florian nie jest jednym z tych, którzy naśladują np. funky, ale z pewnością oddaje hołd jazzowej spuściźnie. Nie trzeba być muzycznym weteranem, tęskniącym za starymi, dobrymi czasami żeby docenić i zachwycić się dźwiękami, jakie wydaje na perkusji Florian. W 2008 opublikował pierwszą na europejskim rynku książkę o grze na perkusji. Obecnie sprzedawana jest na całym świecie i wprowadziła nowe standardy w nauce używania szczotek perkusyjnych. Od tamtej pory Florian dostaje zaproszenia na wiodące festiwale perkusyjne oraz warsztaty, takie jak: PASIC 2011 Dresdner Drumfestival Drums 'n' Percussion Paderborn PAS i dni perkusji w Salt Lake City. Jego książka otrzymała pięć gwiazdek w nowoczesnym magazynie dla perkusistów. Florian Alexandru Zorn jest członkiem Modern Drummer Educational Team. W 2012 r. jego nowe, podwójne DVD “The Brush Secret” zostało wydane przez światowe, edukacyjne wydawnictwo „Alfred Music Publishing”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto