18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria

Łysica i mamy Raj

Paweł Gołąb
Fot. Paweł Gołąb
Fot. Paweł Gołąb Góry Świętokrzyskie to oczywiście gołoborza
Ruszamy z wakacyjnym podróżniczym cyklem. Na początek proponujemy wyprawę w Góry Świętokrzyskie i okolice.

Czy w autorze szkolnych lektur może obudzić się dusza wandala? Czy ruina potrafi zauroczyć pięknem? Czy w Raju jest ciemno? Czy kamień jest w stanie poruszyć serce? Wbrew pozorom odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi "tak" i nie trzeba jechać daleko, by się o tym przekonać. Wystarczy wybrać się w rejon Gór Świętokrzyskich, który jest naszą pierwszą propozycją w wakacyjnym cyklu "Podróże dalekie i bliskie" publikowanym przez najbliższe dwa miesiące na łamach tygodników "Nad Wartą" oraz "Nad Wartą Weekend".
Ceny benzyny wbrew poziomowi, który osiągnęły, na "szóstkę" nie były. Więc i wybór miejsca na szybki i w miarę tani wypoczynek dla całej rodziny, jaki wchodził w rachubę, był ograniczony. Szybkie spojrzenie na mapę i palec zatrzymuje sie w miejscu, które ludziom nizin daje poczucie egzotyki, a portfelowi szansę na oddech. Bo mamy i góry, i ledwo 150 km, by do nich dotrzeć.
Poczucie satysfakcji wzmacnia fakt, że już od pierwszego dnia wyjazd – z racji ciekawych propozycji, które oferują te strony – okazuje się strzałem w dziesiątkę. Lądujemy na zamówionej kwaterze pod samą Łysicą, więc atrakcje mamy już w zasięgu ręki. Pierwsza to wędrówka po gołoborzach, które jak mówi legenda były efektem miłości zakochanych w rycerzu sióstr. Gdy w końcu wybrał jedną, ta postanowiła pozbyć się ostatecznie rywalki. Postanowiła ją otruć, ale niecne zamiary udaremniła burza, która zniszczyła zamek stojący na górze. Kochankowie na zawsze zniknęli pod gruzami – to właśnie te kamienne pola na stokach, po których wspinają się turyści. Dowód innego zniszczenia ogladają na dole. To w kapliczce cmentarnej u podnóża Łysicy, w której do tej pory widnieją podpisy wyryte przed 130 laty w tynku przez autora "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego i jego szkolnego kolegę. Mało etyczny wybryk został mu jednak przez późniejsze dokonania wybaczony, bo obiekt zwyczajowo określany jest mianem kapliczki Żeromskiego.
Większe zniszczenia, które budynkom mimo wszystko uszły płazem, widać w chętnie odwiedzanych ruinach zabytkowych budowli znajdujących się tym rejonie. To w Bodzentynie, a przede wszystkim w Ujeździe, gdzie oglądać można pałac Krzyżtopór, z którym los obszedł się mało łaskawie. Budowany, ale i tak niedokończony, przez blisko 20 lat, został doszczętnie zdewastowany ekspresowo przez Szwedów i Rosjan w ciągu stukilkudziesięciu kolejnych i tak już zostawiony. Ruina. Ale jaka piękna!
Jak jaskinia Raj, gdzie – gdyby nie sztuczne światło – nie byłoby widać cudów natury w postaci stalaktytów i stalagmitów. I wszechobecny, choć już nie wydobywany, krzemień pasiasty, który – choć obecny tu od setek tysięcy, jeśli nie milionów lat – podbił świat dopiero w ostatnim czasie. Skąd ta późna popularność? Jak tłumaczy szlifierz i właściciel muzeum minerałów pod Łysicą, pomogła... Madonna, która w kamiennej biżuterii w paski zdobytej nie wiadomo skąd wystąpiła na koncercie, no i moda ruszyła.
Beczka miodu? Jest więc i łyżka dziegciu w postaci zapiekanki zakupionej w pseudo-gastronomii w św. Katarzynie u podnóża Gór Świętokrzyskich. Za 6 zł prawdziwy dramat w postaci rozmrożonego półproduktu niedopieczonego w połowie, a spalonego w drugiej. Czy smakuje? – pyta mistrz mikrofali. I co tu odpowiedzieć, skoro wszystko tu jest przednie tylko nie ta z piekła rodem zapiekanka? Smakuje, smakuje, proszę pana...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto