Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jej przesłanie na Igrzyska

Paweł Gołąb
Olga Kiełbasiak w związku z Olimpiadą w Londynie odniosła osobisty sukces
Olga Kiełbasiak w związku z Olimpiadą w Londynie odniosła osobisty sukces Fot. Paweł Gołąb
Sieradzka licealistka z „Żeromskiego" Olga Kiełbasiak odniosła już swój olimpijski sukces w związku z nadchodzącymi Igrzyskami w Londynie.

Podwójna radość w związku ze zbliżającą się Olimpiadą w Londynie czeka sieradzką licealistkę Olgę Kiełbasiak. Cieszą ją nie tylko nadchodzące emocje przy oglądaniu telewizyjnych potyczek, w tym z ukochanej siatkówki, ale i osobisty sukces, który pozwoli jej uczestniczyć w Igrzyskach w dodatkowym wymiarze. Uzdolniona literacko nastolatka wystartowała w konkursie „Sport w sztuce” ogłoszonym przez Polski Komitet Olimpijski tak fantastycznie, że zdobyła w nim pierwsze miejsce w jednej z kategorii i jej praca zostanie zaprezentowana w trakcie nadchodzących Igrzysk.
Uczennica sieradzkiego II Liceum Ogólnokształcącego, popularnego „Żeromskiego" w swojej pracy starała się przekazać , że sport powinien opierać się na przyjaźni. I przekonuje, że idee olimpijskie, w których szacunek dla drugiego człowieka odgrywa najbardziej istotna rolę, w bardzo już skomercjalizowanym świecie sportu wcale nie zginęły. - To widać chociażby po trwających jeszcze mistrzostwach Euro. Stadiony wypełnione są nie tylko ludźmi, ale i niesamowitą atmosferą. Kibice stoją ramię w ramię obok siebie. Widać zjednoczenie.
Polonistka Aleksandra Mielczarek-Hofman nie wątpi, że jej uczennica to prawdziwy talent. - Bardzo niewielu młodych ludzi posługuje się dziś piękną, literacką polszczyzną, gdzie metafora jako środek przekazu pozwalałby odczytać intencje autora. Olga pisze w sposób niezwykły, osiągając mistrzostwo przekazu.
Terminologia sportowa w tym przypadku jest jak najbardziej na miejscu, bo o mistrzostwie sieradzkiej uczennicy byli przekonani i oceniający nadesłane prace (w kategorii literackiej jurorem był publicysta i pisarz Rafał Ziemkiewicz). Sukces sieradzanki jest tym większy, że poszczególne kategorie miały charakter otwarty. - Bałam się, że nie będę miała najmniejszych szans, gdy przystąpi do konkursu polista czy znany dziennikarz, ale okazało się inaczej – z uśmiechem przyznaje Olga.
Idea konkursu, jak wskazuje PKOl, nawiązuje do Olimpijskich Konkursów Sztuki, których pomysłodawcą był sam Pierre de Coubertin, twórca nowożytnych igrzysk olimpijskich. Pierwszy olimpijski konkurs odbył się w 1912 roku w Sztokholmie, ostatni w 1948 w Londynie, w przyszłym roku mija więc 100 lat od ich inauguracji. Artystyczna rywalizacja ogłoszona przez Komitet odbyła się w sześciu dziedzinach: architekturze, literaturze, muzyce, rzeźbie, fotografii oraz malarstwie. Zwycięzcy zostali nagrodzenie medalami: złotym, srebrnym i brązowym. Wyróżnione w ten sposób dzieła w czasie XXX Olimpiady będą prezentowane w Domu Polskim w Londynie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto