Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Szkolny Festiwal Naukowy „Koperniki” odbył się w Szkole Podstawowej w Cielcach w gminie Warta. Była nauka i wspaniała zabawa ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Na uczestników czekała niejedna atrakcja
Na uczestników czekała niejedna atrakcja Paweł Gołąb
Na I Szkolny Festiwal Naukowy „Koperniki” zaprosiła w sobotę Szkoła Podstawowa w Cielcach w gminie Warta. Była nauka i zabawa w jednym. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Z okazji skorzystały między innymi 9-letnie Iga Michalak i Kalina Markowska. - Jest bardzo fajnie. Najbardziej podobało nam się oczyszczanie wody – mówiły zgodnie z entuzjazmem. - I wulkan, i ciągniecie liny też było super. Chciałybyśmy zostać kiedyś prawdziwymi naukowcami.

Eksperymenty naukowe w towarzystwie nauczycieli prezentowali sami uczniowie SP w Cielcach. - My pokazujemy doświadczenia chemiczne, prezentujemy jak jedne substancje działają na drugie. Przygotowywałyśmy się do festiwalu przez dwa tygodnie na lekcjach chemii – przedstawiała 12-letnia Karina Matusiak z klasy VII. - Warto w taki ciekawy sposób przedstawiać dany przedmiot.

- To bardzo fajny sposób, by w taki interesujący sposób mówić o nauce. Przekonać, że to nie nudne siedzenie w ławkach, a ciekawe eksperymenty. Same przekonałyśmy się, że nauka to frajda – przytakuje jej koleżanka z klasy 13-letnia Zuzia Wielowska, której wstępnie w przyszłości marzy się architektura ogrodów. - Ale chemii nie wykluczam – zastrzega z uśmiechem.

Festiwal po raz pierwszy i nie ostatni

Po twarzach uczestników widać, że pomysł okazał się trafiony? - Jest radość i ogromne zainteresowanie. I to międzypokoleniowe, od najmłodszych w wieku 2-3 lat po takich w wieku że ho-ho i więcej – z uśmiechem odpowiada Olgierd Neyman, dyrektor SP w Cielcach podkreślając, że realizacja pomysłu nie byłaby możliwa, gdyby nie pasja nauczycieli z Cielc i przyjaciół-pedagogów z innych placówek, warckich wodociągów czy prywatnych firm. - To wszystko zaowocowało tym, że dzisiejszy dzień zapisze się w kronikach szkoły po wsze czasy i zamierzamy co roku tę imprezę powtarzać. Warto, bo wydaje mi się, że nauka jest trochę w defensywie. Humanistyka w oświacie ma się dobrze, ale z nauką jest trochę gorzej. Może przyczynił się do tego internet, który sprawił, że wszyscy mają poczucie, że wystarczy przeczytać jakieś zabobony w sieci, by być fachowcem w danej dziedzinie. Kształcenie politechniczne trzeba koniecznie rozwijać, bo racjonalnie wykorzystywana nauka jest przyszłością świata. Misją szkoły powinno być krzewienie empirii, badawczości, krytycyzmu myślowego. A ponieważ nastąpiły takie czasy, że możemy pofolgować z tak zwaną polityką historyczną, która była katowana przez ostatnie osiem lat, to korzystamy z wolności, bo nigdy nie wiadomo jak długo będzie to możliwe.

No i pewnie zobowiązuje patron szkoły – Mikołaj Kopernik? _- Oczywiście. Ten festiwal będzie odbywał zawsze w pierwszą sobotę po jego urodzinach – _zapowiada dyrektor.

I Festiwal Naukowy „Koperniki” obfitował w wiele atrakcji. Na uczestników czekały stanowiska naukowe: fizyczno-chemiczne, przyrodniczo-geograficzne, matematyczno-informatyczne, ekologiczno-zdrowotne, astronomiczno-fizyczne, fizyczne, fizyka w przedszkolu, fizyka praktyczna, świat z wodociągu i kanalizacji. Była także wystawa księgozbioru naukowego z zasobu biblioteki SP w Cielcach, dwa referaty naukowe przygotowane przez uczniów, wystawa urządzeń techniczno-mechanicznych, manufaktura drukarsko-papiernicza, stoisko gastronomiczne, stoisko „medycyny sportowej” i produkcji prądu, historia cukrowni w Cielcach i domu towarowego braci Jabłkowskich.

Z SP Cielce przy organizacji festiwalu współpracowali: I LO w Wieluniu, Szkoła Podstawowa w Zapolicach, Przedszkole Sióstr Urszulanek w Sieradzu, ZWiK w Warcie.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto