Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geniusz z Sieradza w CIK w Sieradzu. Antoine w zbiorach regionalisty Jana Pietrzaka

Paweł Gołąb
Geniusz z Sieradza w CIK w Sieradzu. Antoine w zbiorach regionalisty Jana Pietrzaka
Geniusz z Sieradza w CIK w Sieradzu. Antoine w zbiorach regionalisty Jana Pietrzaka Fot. Paweł Gołąb
Unikalne zdjęcia, dokumenty czy plakaty związane ze słynnym na cały świat sieradzaninem Antonim Antoine Cierplikowskim można oglądać na najnowszej wystawie urządzonej w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu. Wyjątkowe pamiątki po geniuszu z Sieradza - jak wyprzedzającego swoją epokę fryzjera określono w tytule ekspozycji -pochodzą ze zbiorów sieradzkiego regionalisty Jana Pietrzaka.

Jan Pietrzak nie ukrywa fascynacji postacią Antoine’a. – Niektórzy mówią o nim, że to jeden z najsłynniejszych sieradzan. Nieprawda, bo nie był jednym z wielu, tylko jest tym najwybitniejszym, czy to się komuś podoba czy nie. I mówię to z pełną odpowiedzialnością. Pojawiają się też opinie, że wszystko już o Antonim Cierplikowskim wiadomo. Ubolewam nad tym, bo to także mija się z prawdą. Wiele jego nawet tych sieradzkich ścieżek jest wciąż nieodgadnionych. Bez odpowiedzi pozostało chociażby pytanie, gdzie są rzeźby, które Antoine stworzył? A okazuje się, że dużo rzeźbił i wystawiał swoje prace w latach 30 w Paryżu zbierając dobre oceny.
Wystawa w sieradzkim CIK (Rynek 18) niejako wprowadziła w rozpoczynający się 17 lipca siódmy festiwal Open Hair, którego Antoine jest duchowym patronem. - Ta wystawa jest niejako dopełnieniem tej imprezy, bo gdy poznałem jej program okazało się, że jego postać jest nieco z tyłu. Nawet wystawa w muzeum zaplanowana w ramach festiwalu a poświęcona damskim kapeluszom niewiele ma z nim wspólnego choć przekornie można powiedzieć, że Antoine czesząc wybornie panie zdejmował im kapelusze z głów – z uśmiechem mówi Jan Pietrzak. - Tutaj pokazuję cząstkę swoich zbiorów. W tym obraz mojego przyjaciela Cezarego Zbrojewskiego, który bazując na dostępnych materiałach fantastycznie odtworzył dom urodzin Antoine’a, dokładnie tak jak wyglądał pod koniec XIX wieku. Generalnie na tej wystawie pokazuję wątki sieradzkie związane z postacią Cierplikowskiego. Ktoś policzył już, że tu jest ponad 100 fotografii. W wiekszości są to oryginały tak jak dokumenty też.
Jedną z takich pamiątek jest chociażby oryginalny plakat zapowiadający pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu dla młodych fryzjerów, który od początku nosi imię Antoine’a. - Odbył się w listopadzie 1975 roku w hali sportowej przy Budowlance, a mistrz Antoine w nim uczestniczył, rozdawał dyplomy i ufundował puchary. Tych afiszy pozostało niewiele – zaledwie dwa. Jeden jest w moich archiwach, drugi w zbiorach Szkatuły Piórem Rzeźbionej - zapewnia Jan Pietrzak.
Jan Pietrzak podkreśla, że jego kolekcja związana z Antoinem cały czas rośnie i dowiodła tego wystawa w CIK. Na jej otwarciu do jego rak trafiła praca maturalna z historii autorstwa Rafała Cierplikowskiego poświęcona jego wujowi, właśnie Antoine’owi, a zatytułowana „Antoni Cierplikowski – dziecko szczęścia”.
Wystawę „Antoine – geniusz z Sieradza”, podczas której zaprezentowano projekt rzeźby Fotel Antoine'a, można oglądać w CIK do końca lipca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto