Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diagnoza zagrożeń w środowisku szkolnym. Debata w Sieradzu z inicjatywy kuratorium i policji

Paweł Gołąb
„Diagnoza zagrożeń w środowisku szkolnym”. Debata poświęcona tej tematyce odbyła się z inicjatywy kuratorium oświaty i policji w Szkole Podstawowej nr 10 w Sieradzu. Do dyskusji zaproszono przedstawicieli placówek oświatowych z terenu całego powiatu sieradzkiego.

Spotkanie było wynikiem projektu realizowanego przez Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi. I porozumienia stron podpisanego w marcu tego roku, a dotyczącego współpracy w celu rozpoznania potrzeb profilaktycznych w środowisku szkolnym. W wytypowanych szkołach danego powiatu wśród uczniów i nauczycieli zostały przeprowadzone badania ankietowe. Na podstawie uzyskanych z nich danych przygotowana zostanie mapa potrzeb profilaktycznych województwa łódzkiego oraz wojewódzki plan działań profilaktycznych. – Pozwoli to także na prawidłowe modelowanie podejmowanych wspólnych przedsięwzięć profilaktycznych – przekonują inicjatorzy projektu.
W powiecie sieradzkim ankiety przeprowadzono w 16 szkołach, a objęto nimi 1.154 uczniów w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-V (297 osób), VI-VII (621) oraz klasy gimnazjalne (236) oraz 256 nauczycieli.
Jak informują inicjatorzy projektu, ankietowani uczniowie we wszystkich trzech kategoriach wiekowych zgodnie stwierdzili, że największym zagrożeniem jest agresja słowna. W najmłodszej grupie spotkało się z tym negatywnym zjawiskiem 97 proc. badanych, w środkowej 63. proc, a w najstarszej 74. proc.
Inne dane? Na agresję fizyczną odpowiednio wskazało 68 proc., 36. proc. i 39 proc. badanych. Problem wynikający z nadmiernego korzystania z urządzeń z dostępem do Internetu – 37, 24 i 44 proc. Celowe wykluczenie z grupy rówieśniczej – 32, 26 i 24 proc. Uczniowie klas gimnazjalnych zwrócili natomiast najbardziej uwagę na dużą skalę zjawiska związanego z niszczeniem mienia szkoły (36 proc. ankietowanych – pozostałe grupy 22 i 17 proc.). Natomiast, jak się okazało, w mniejszym stopniu badanych dotknął problem cyberprzemocy – tu było w poszczególnych grupach 11, 18 i 23 proc. wskazań.
W przypadku używek badania wykazały, że to problem widoczny najbardziej wśród gimnazjalistów. W przypadku papierosów w tej grupie było 42 proc. wskazań, alkoholu – 18 proc., narkotyków – 11 proc., a dopalaczy – 6 proc.
Ankieta zawierała także pytanie otwarte dotyczące tematu związanego z bezpieczeństwem, o którym młodzi chcieliby porozmawiać. Tu najczęściej pojawiła się mowa o cyberprzemocy, bezprawnym publikowaniu zdjęć w internecie, hejtowaniu, przeciwdziałaniu uzależnieniom oraz agresji słownej i fizycznej, umiejętności rozwiązywania konfliktów z kolegami, pierwszej pomocy, bezpieczeństwie w ruchu drogowym, odpowiedzialności prawnej nieletnich i obronie przed napastnikiem.
A jakie zagrożenia wskazywali nauczyciele? Według pedagogów największym zagrożeniem w szkołach jest agresja słowna (91 proc. wskazań) i fizyczna (73), niszczenie mienia szkoły (22), palenie papierosów (22) oraz cyberprzemoc (21).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto