18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co oznacza cisza wyborcza?

Dariusz Piekarczyk
Komisje wyborcze są ulokowane w znanych sieradzanom miejscach
Komisje wyborcze są ulokowane w znanych sieradzanom miejscach Krzystzof Kaniecki
W najbliższą niedzielę wybierać będziemy prezydentów i burmistrzów miast, wójtów gmin oraz radnych. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 8 do 22. Cisza wyborcza obowiązywać będzie już od północy z piątku na sobotę. Nie dla wszystkich pojęcie "cisza wyborcza" jest do końca zrozumiałe.

- Mieszkam przed lokalem komisji wyborczej w Sieradzu - mówi 32-letni Łukasz. - Popieram jednego kandydata. Mam oklejony samochód plakatami swojego faworyta. I co, na sobotę i niedzielę mam zerwać plakaty, czy zamknąć auto w garażu? Jak to jest?

- Jest to w pewnym sensie naruszenie ciszy wyborczej - wyjaśnia Barbara Bojakowska, komisarz wyborczy w Sieradzu. - Jeśli jednak auto stoi tam codziennie, to jest to kwestia oceny. Jeśli w dniu wyborów poruszamy się pojazdem oklejonym plakatami, to także można mieć wątpliwości, czy jest to naruszenie ciszy wyborczej. To już należy do oceny sądu. Naruszeniem ciszy wyborczej będzie za to aktywne działanie, jak choćby rozlepianie plakatów, czy agitowanie w sobotę oraz niedzielę.

Pani Anna jest właścicielką sklepu spożywczego w centrum Sieradza i także ma wątpliwości w związku z wyborami.

- W oknie wystawowym pozwoliłam zawiesić plakaty wyborcze - mówi. - W sobotę powinnam je zdjąć?

- Nie ma takiej potrzeby - odpowiada Barbara Bojakowska. - Nie można jednak w sobotę i niedzielę doklejać dodatkowych plakatów. To zabronione.

Jeśli wyborcy zauważą naruszenie ciszy w lokalu wyborczym lub w jego sąsiedztwie, powinni zawiadomoć policję. Jeśli natomiast stwierdzą nieprawidłowości w komisji wyborczej, powinni zawiadomić komisarza wyborczego (tel. 43 826 61 16 lub 43 822 25 301).

Na terenie Sieradza przystosowano osiem lokali dla niepełnosprawnych. W sumie jest 26 lokali wyborczych, w tym trzy zamknięte, na terenie zakładu karnego oraz szpitali przy ul. Nenckiego i przy ul. Armii Krajowej (nowy szpital).

- Jeśli osoba niepełno-sprawna jest w spisie wyborców obwodu, gdzie lokal jest nieprzystosowany dla osób niepełno-sprawnych, powinna jeszcze do jutra skontaktować się z biurem ewidencji ludności Urzędu Miejskiego - mówi Jarosław Zienkiewicz, sekretarz sieradzkiego magistratu. - Wtedy zostanie dopisana do innego, wskazanego przez nią obwodu, który jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Z kolei osoby starsze i mające trudności z poruszaniem się mogą liczyć na dowiezienie przez transport magistracki do lokali wyborczych.

Wyborcy dostaną cztery karty do głosowania. Na tej koloru białego głosujemy na radnych gminy, na różowej na prezydentów, wójtów oraz burmistrzów, żółtej - radnych do rady powiatu, zaś niebieskiej - radnych sejmiku województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto