Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Młodzi Głosują w Gimnazjum nr 3 w Sieradzu. Najwięcej głosów zebrali antysystemowcy

Paweł Gołąb
Po wyborach są już gimnazjaliści z sieradzkiej „trójki”. szkoła przystąpiła po raz kolejny do społecznej akcji pod hasłem „Młodzi głosują”. Wyniki, patrząc na przedwyborcze sondaże i zapewnienia, mogą stanowić ostrzeżenie dla obecnie najważniejszych sił politycznych w Polsce. Gdyby ich preferencje się potwierdziły, mielibyśmy do czynienia z polityczną rewolucja w kraju, bo największą siłę stanowiłyby ugrupowanie deklarujące się jako antysystemowe.

Gimnazjum nr 3 do ogólnopolskiej kampanii „Młodzi głosują” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przystąpiło po raz kolejny. Jak wskazuje koordynator akcji w placówce, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Michał Sitarek po to, by osiągnąć podwójny efekt. – Głównie w akcji chodzi o to, żeby młodym zaszczepić obywatelskie postawy. Jednocześnie mamy nadzieję, że za ich sprawą do udziału w głosowaniu zachęci się także dorosłych. Gdy przyjdą do domu, powiedzą „mamo, tato idź na wybory, bo ja już w szkole głosowałem”, to ci również pojawią się przy urnach. Jest to więc akcja profrekwencyjna i ucząca obywatelskości.
Była to już kolejna edycja akcji w Gimnazjum nr 3. Czy szkoła porównywała wyniki głosowania młodzieży z tymi już prawdziwymi? – Z reguły wyniki uzyskiwane w całej kampanii troszkę się różnią od tych faktycznych. Upodobania młodych są jednak inne od dorosłych, w tej grupie wiekowej zdarzają się też głosy oddawane na dane ugrupowanie dla żartu, więc trzeba i na to zwracać uwagę.
Gimnazjaliści, którzy wzięli udział w przeprowadzeniu akcji zapewniają jednak, że do sprawy podchodzą bardzo poważnie. – Trzeba już w tym wieku uświadamiać naszym rówieśnikom, że wybory to ważna rzecz i nie można do nich podchodzić biernie – przekonuje Piotr Pacyna z klasy IIIb. - Trzeba wspierać nasz kraj, żeby mógł się rozwijać w miarę możliwości.
Kolega z klasy Szymon Kaźmierczak dopowiada. - Warto głosować, bo duża część społeczeństwa narzeka na to, ze rządy są sprawowane tak a nie inaczej, a na wybory nie chodzi. Trzeba więc pokazywać, że sami o tym przecież decydujemy.
Politycy nie są w Polsce dobrze postrzegani. Jak więc przekonać tych, którzy do urn nie chodzą, bo boją się, że wybrani albo nie spełnia obietnic, albo sprzeniewierzą się swoim ideałom? – Uważam, że zniechęceni kierują się stereotypami. Są z góry źle nastawieni, ale nie próbują nawet poznać programów wyborczych. Warto więc głosować, by potem nie narzekać - odpowiadają gimnazjaliści.

Jak młodzi głosowali?

Jak głosowali gimnazjaliści z „trójki?” Najwięcej głosów zebrał KORWiN – 72, a potem Kukiz15 – 65 i Platforma Obywatelska RP – 56. Prawo i Sprawiedliwość miało ich 36, komitet Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” – 14, Polskie Stronnictwo Ludowe – 11, Nowoczesna Ryszarda Petru – 10, Razem – 9, Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni i komitet wyborców Zbigniewa Stonogi po 8, a Samoobrona – 5. Oddano także 1 głos nieważny. Frekwencja wyniosła 85 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto