Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoczew. Działki ze szkołami z hipoteką. To zabezpieczenie związane z ciepłownią [ZDJĘCIA]

Redakcja
Złoczew. Działki ze szkołami z hipoteką
Złoczew. Działki ze szkołami z hipoteką Tadeusz Sobczak
Złoczew. Działki ze szkołami z hipoteką. To zabezpieczenie dotyczące dofinansowania budowy miejskiej ciepłowni. Hipoteka została ustanowiona także na działce miejskiej oczyszczalni ścieków.

Złoczew. Działki ze szkołami z hipoteką. To zabezpieczenie dotyczące dofinansowana budowy miejskiej ciepłowni. Hipoteka została ustanowiona także na działce miejskiej oczyszczalni ścieków.

Zabezpieczenie na pięć lat

Do ponad 7,4 mln złotych zwiększyła się wartość hipoteki ustanowionej między innymi na dwóch działkach należących do gminy. Na jednej znajduje się budynek złoczewskiego gimnazjum, na drugiej obiekty szkoły podstawowej. Hipoteka dotyczy także działki pod oczyszczalnią ścieków.
To zabezpieczenie dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który dofinansował budowę miejskiej ciepłowni. Hipoteka będzie obowiązywała przez 5 lat. W tym czasie ciepłownia ma funkcjonować zgodnie z planem. Jeśli ten wymóg zostanie spełniony, po tym okresie hipoteka ma zostać zniesiona.
Zwiększenie hipoteki spowodowało konsternację wśród opozycyjnych radnych w złoczewskiej radzie.

- Widać, jak gmina jest zadłużona skoro w zastaw daje szkoły, żeby móc cokolwiek zrobić - atakuje radny Jerzy Wieczorek. - Sytuacja jest naprawdę zła. Dokąd to nas to wszystko zaprowadzi?

Z kolei radna Krystyna Grzelak pytała, czy jest możliwość, że fundusz może sprzedać działki objęte hipoteką, a tym samym czy jest ryzyko, że Złoczew straci dwie szkoły, które na nich się znajdują.
Emocje tonował Wiktor Płóciennik, kierownik referatu rozwoju w złoczewskim magistracie.

- Teoretycznie wszystko jest możliwe, ale w praktyce nie umiem sobie wyobrazić, co miałoby się stać, aby do takiego zdarzenia doszło - wyjaśnia urzędnik. - Hipoteka na te dwie działki została ustanowiona już w grudniu 2012 roku, kiedy otrzymaliśmy decyzję o dofinansowaniu przez fundusz budowy ciepłowni miejskiej. Wówczas było to 7,2 mln zł. Bez tego zastrzyku gotówki nie wybudowalibyśmy obiektu. Fundusz zabezpiecza się na wypadek, gdyby samorządy wykorzystały pieniądze na inne cele. Tak jest i w tym przypadku.

Wiktor Płóciennik wyjaśnił także zwiększenie wartości hipoteki. W trakcie prac przy budowie ciepłociągu okazało się, że zgłaszali się chętni do przyłączenia się do sieci. Stąd w trakcie inwestycji zdecydowano o zwiększeniu średnicy rur rozprowadzających ciepło. To automatycznie spowodowało zwiększenie kosztów inwestycji o ponad 230 tysięcy złotych.

- Ponieważ w grudniu okazało się, że fundusz ma jeszcze niewykorzystane środki, złożyliśmy wniosek na dofinansowanie zwiększonej kwoty budowy ciepłociągów. Stąd też o tę wartość zwiększona została hipoteka - wyjaśnia Wiktor Płóciennik. - Inaczej musielibyśmy pokryć dodatkowe koszty z własnych środków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto