Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z maturą lepsze jutro. 16 osób nadrobiło w Sieradzu braki w wykształceniu dzięki unijnemu projektowi

Paweł Gołąb
Małgorzata Grochulska: - Warto podnosić kwalifikacje, by znaleźć swoje miejsce na rynku pracy
Małgorzata Grochulska: - Warto podnosić kwalifikacje, by znaleźć swoje miejsce na rynku pracy Fot. Paweł Gołąb
Nadrobili braki w kształceniu zdobywając i to bez żadnych kosztów upragnioną maturę, dzięki czemu zwiększyli swoje szanse na rynku pracy – takie efekty przyniósł zrealizowany w Sieradzu przy wsparciu z Unii edukacyjny projekt łódzkiego Instytutu Postępowania Twórczego. Z okazji skorzystało 16 mieszkańców powiatu sieradzkiego w wieku od 19 do 49 lat. Zarówno bezrobotnych, którzy szukają zatrudnienia, jak i posiadających etat, dla których jest to przepustka do awansu zawodowego.

- Z uzupełnieniem wykształcenia było mi przez lata trochę nie po drodze, bo ze względu choćby na pracę nie było na to czasu. Chciałem więc to nadrobić – przyznaje Grzegorz Smug z Sieradza. – Nie było łatwo, bo od zakończenia szkoły minęło 20 lat i musiała być spora mobilizacja. Ale warto było patrząc na wymagania, jakie są na rynku pracy. Posiadanie matury to zupełnie inna perspektywa dla osoby poszukującej zajęcia, a dla takiej która pracę ma, jak to jest w moim przypadku, szansa na rozwój.
Anna Tota z podsieradzkiej Dąbrówki przytakuje… - nie udało się wcześniej z maturą, potem pojawiły się obowiązki rodzinne oraz praca i nie było już możliwości, by poprawić wykształcenie. Dlatego z chęcią skorzystałam z okazji. Tym bardziej, że kolejnym wielkim plusem projektu było darmowe uczestnictwo. Otrzymaliśmy wszystko, co było nam potrzebne – od ołówków po podręczniki.
Projekt „Wiedza, matura, kariera – twoje lepsze jutro” realizowany był przez dwa lata: od września 2011 roku do końca czerwca roku 2013. Jego koszt zamknął się kwotą prawie 338 tys. zł. Pieniądze na jego przeprowadzenie Instytutowi Postępowania Twórczego, który w Sieradzu prowadzi Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Edukacji Innowacyjnej, przekazał unijny Europejski Fundusz Społeczny. Potrzebę jego przeprowadzenia uzasadniono twardymi danymi statystycznymi (brano pod uwagę wskaźniki z 2010 roku). Według nich stopa bezrobocia w powiecie sieradzkim wynosiła ponad 14 proc, ponad połowa pozostających bez zajęcia miała wykształcenie poniżej średniego, a trzy czwarte ofert pracy zawierało zastrzeżenie o wymaganej minimum maturze.
- Rynek pracy szybko się zmienia i wymagania pracodawców rosną. Warto więc podnosić kwalifikacje, by znaleźć na nim swoje miejsce – podkreśla menadżer projektu Małgorzata Grochulska.
Do udziału w projekcie jego inicjatorzy zachęcali w trakcie kampanii promocyjnej prowadzonej w urzędach czy na targach edukacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto