Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórze Zamkowe ma gromadzić turystów i sieradzan

Bożena Bilska-Smuś
Anna Husarska przy projekcie proponowanych zmian
Anna Husarska przy projekcie proponowanych zmian fot. Bożena Bilska-Smuś
- Sieradz to niezwykle inspirujące miejsce. Byliśmy zachwyceni i zauroczeni Wzgórzem Zamkowym, Pragą. Od razu zobaczyliśmy ich potencjał - mówi w imieniu całego zespołu krakowskich architektów z biura Limba jego właścicielka i szefowa Anna Husarska.

To właśnie ta grupa wygrała konkurs ogłoszony przez magistrat na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania obszaru Parku Kulturowego "Wzgórze Zamkowe". Co proponują autorzy?

- Wzgórze Zamkowe, Pragę i starorzecze Żegliny łączy ulica Zamkowa i ją postanowiliśmy wyeksponować - podkreśla Anna Husarska.

Na Wzgórzu Zamkowym będzie pokazany za pomocą kamieni i podświetlony zarys rotundy, zamku oraz murów. Kamienne obeliski mają też wskazywać most będący starym wjazdem na Wzgórze.

- Zaadaptowane zostaną bunkry, do których będzie można wejść, a ich witryny będą przykryte szkłem - tłumaczy Anna Husarska.

Praga ma być utrzymana w małomiasteczkowym stylu i wyłączona z ciężkiego ruchu samochodowego. Na Rynku Praskim znajdzie się fontanna, a jej 3 tryskacze mają być wspomnieniem o kościele Trójcy Przenajświętszej, który tu się znajdował.

Odtworzone starorzecze Żegliny zostało potraktowane najbardziej rekreacyjnie. - Taką ofertę stworzymy za pomocą systemu kładek i przejść oraz szlaków: historii, obelisków, a także rowerowego - tłumaczy właścicielka Limby.

Prof. Jan Salm z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz członek sądu konkursowego ogłaszając wyniki powiedział, że uznanie oceniających znalazły projekty zachowawcze, adaptujące przestrzeń. - Mamy do czynienia z niebagatelnym obszarem stanowiącym ogromne wyzwanie dla tych, którzy chcą walczyć z psuciem krajobrazu. A zwycięski projekt cechuje minimalizm i takie podejście nas ujęło - podsumował.

Sąd konkursowy uzasadniając przyznanie I nagrody krakowskiej Limbie podkreślił, że całość koncepcji jest spójna i czytelna, a za szczególnie wartościowe uznał kompleksowe i konsekwentne kształtowanie przestrzeni na kanwie historii i przyrody, stanowiące najcenniejsze walory parku kulturowego. Podkreślił też dużą dbałość o detal. Członkowie sądu pochwalili dojrzałość projektową autorów zwycięskiej pracy przekładającą się na możliwości realizacyjne. Oceniający nie przyznali II i III nagrody, gdyż ich zdaniem żadna praca "nie zawierała rozwiązań, które mogłyby stanowić wytyczne do przyszłych działań realizacyjnych, zgodnych z regulaminem konkursu". Członkowie sądu wyróżnili pracownię ASW Studio Projektowe Maciej Hawrylak z Wrocławia za interesującą propozycję zagospodarowania Wzgórza Zamkowego, chociaż mającą braki.

Do konkursu zostało dopuszczonych 31 uczestników. Prace złożyło 7. Projekt będzie realizowany etapami do 2013 roku, a w przyszłym ma powstać dokumentacja techniczna.

Przebudowa dróg, placów i zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego ma pochłonąć 6 mln zł. Dodatkowe 2 mln zł są potrzebne na odtworzenie starorzecza Żegliny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto