Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie św. Szczepana. Dostało się gwardianowi bernardynów z Warty ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Wspomnienie św. Szczepana. Dostało się gwardianowi bernardynów z Warty
Wspomnienie św. Szczepana. Dostało się gwardianowi bernardynów z Warty Fot. Dariusz Piekarczyk
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wierni Kościoła katolickiego wspominają pierwszego męczennika świętego Szczepana, który został ukamienowany. W tym dniu od wieków w niektórych parafiach kultywowany jest zwyczaj obrzucania księdza owsem i święcenia ziarna. Tak jest w klasztorze ojców bernardynów w Warcie (powiat sieradzki), a dostało gwardianowi Rubenowi Bekeszczykowi, który jest tu od niedawna, a przyszedł z Łęczycy. Poprzednio był ojciec Sławomir Zaporowski.

Kapłan wychodzi do wiernych, święci owies i inne zboża oraz nasiona, które ci zabrali z sobą do świątyni na to szczególne nabożeństwo. Z reguły przynoszą nieco więcej ziarna, którym po poświęceniu rozpoczynają potem wiosenny siew. Poświęcony zapewnić ma obfity plon. Z kolei ziarno zebrane z kościelnej posadzki służy między innymi do karmienia zwierząt.

- Już od lat tu w klasztorze jest taki zwyczaj, że podczas święcenia zboża rzuca się nim w zakonnika, ten rewanżuje się obfitym kropieniem wiernych - mówi Paweł Stępień, który jest w klasztorze ministrantem, ale także kieruje budową największej w regionie ruchomej szopki. - Właśnie na tej mszy świętej jest bardzo duża frekwencja. Tym zbożem rozpoczynają wiosenny siew, ale jest także i tak, że ludzie zabierają z posadzki poświęcone zboże. Jest to dla naszej społeczności duże wydarzenie.

Dodajmy, że podczas mszy świętej śpiewał wielokrotnie nagradzany Męski Chór Lutnia z Warty, w składzie której jest burmistrz Krystian Krogulecki.

Parafia ojców bernardynów jest parafią typowo rolniczą. Tu szanuje się tradycję, jak choćby roznoszenie opłatków po domach. W tym roku robił to sam ojciec gwardian. Poprzednio chodzi zakonnicy, lub brat. Obecnie w klasztorze nie ma brata. Jeśli zaś chodzi o szopkę, to ciągną do niej prawdziwe wycieczki, nie tylko z okolicznych miejscowości. Jak mówi Paweł Stępień, przyjeżdżają ludzie z Łodzi, Kalisza, Pabianic. Podziwianie jest możliwe przed lub po mszach świętych. Jeśli jednak, ktoś zawita do klasztoru w innych godzinach, to również zostanie do świątyni w puszczony.

- Będzie także inscenizacja w święto Trzech Króli - mówi z kolei ojciec Demetriusz Kmieć. - Szczegółów zdradzić jeszcze nie mogę, bo te dopinamy. Wyruszymy jednak, tak jak w latach poprzednich z ulicy Przedwiośnie.

od 12 lat
Wideo

Obława policyjna na Pomorzu. 43-latek poszukiwany jest za zabójstwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto