Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szok we wsi Chlewo pod Goszczanowem

Paweł Gołąb
Szok we wsi Chlewo pod Goszczanowem
Szok we wsi Chlewo pod Goszczanowem Fot. Paweł Gołąb
Szok we wsi Chlewo pod Goszczanowem. Ale pozytywny, bo w tym przypadku chodzi o Szkolny Ośrodek Kariery (w skrócie SZOK właśnie), który został utworzony w miejscowym gimnazjum. To w ramach unijnego projektu realizowanego z bliźniaczą placówką w Kalinowej, na który udało się pozyskać kolosalne pieniądze rzędu 850 tys. zł. Dzieciaki mogą dzięki temu liczyć na zajęcia wyrównawcze i – co jest wisienką na tym torcie – warsztaty zawodowe, w trakcie których oceniają swoje możliwości pod kątem przyszłego zawodu.

Szok we wsi Chlewo pod Goszczanowem. Z takich zajęć korzystają m.in. drugoklasiści Krzysztof Pietrzak, Hubert Łuczak i Michał Zdobych. – Dowiadujemy się, co trzeba umieć, żeby „iść” do danego zawodu, na jakie jest obecnie zapotrzebowanie i które się opłacają – wyliczają uczniowie.
To dzięki spotkaniom z doradcą zawodowym, korzystaniu z komputerowych programów edukacyjno-informacyjnych, wypełnianiu ankiet czy udziałowi w targach edukacyjnych, bo takie formy działalności przewiduje SZOK. U naszych rozmówców udało się potwierdzić, że ich umiejętności czy cechy charakteru odpowiadają ich aspiracjom zawodowym. W przypadku Krzysztofa rysuje się kariera architekta czy projektanta, bo jest dokładny, a do tego lubi malować i rysować. U Michała – mechatronika albo lekarza, bo on z kolei znakomicie odnajduje się przy obsłudze komputera z jednej strony, a w nauce biologii z drugiej. Hubert natomiast – jak się okazało – to doskonały materiał na biznesmena. To z racji pewności siebie, zaradności i systematyczności w dążeniu do celu.
- Ale warto szukać swojej szansy nie tylko w jednym kierunku, bo wszystko może się zmienić – rezolutnie zastrzega Hubert.
Z programu – jak informuje dyrektor Zespołu Szkół w Chlewie Grażyna Raźniewska – korzysta 60 miejscowych gimnazjalistów. – To pozwala im na określenie swoich mocnych i słabych stron oraz realne planowanie swojej ścieżki zawodowej.
Doradca zawodowy Iwona Kortylewska chwali zaangażowanie uczniów. – Pracuje się z nimi świetnie, bo dzieci są chętne do współpracy i ciekawe. Wcześniej nie miały do czynienia z doradztwem zawodowym, jest więc to dla nich pewna nowość – podkreśla wskazując, że dla wielu gimnazjalistów wybór zawodu, w którym mogą się sprawić, był zaskoczeniem. – Dzieci ze wsi naturalnie widzą się w pracy na roli. Podczas zajęć dowiedziały się natomiast, że mają inne możliwości i dobrze byłoby, gdyby swoje umiejętności rozwijały i je wykorzystały. Kwestia ostatecznego wyboru pozostanie jednak oczywiście po ich stronie.

Szok we wsi Chlewo pod Goszczanowem. Jakie pożytki z projektu?

Szkolny Ośrodek Kariery powstał w ramach projektu „Plecak kluczowych kompetencji”, który został opracowany dla Publicznego Gimnazjum w Chlewieprzez Stowarzyszenie Aktywnego Wspierania Gospodarki z Wrocławia. Ogólna jego wartość opiewa na 850 tys. zł, a obejmuje także Publiczne Gimnazjum w Kalinowej w sąsiedniej gminie Błaszki.
W ramach projektu uczniowie obu szkół mogą także korzystać z zajęć pozalekcyjnych, wyrównawczych i rozwijających, przygotowujących ich do egzaminu gimnazjalnego. Do tego doszła także opieka psychologa czy wspomniane doradztwo zawodowe. Pieniądze pozwoliły także na wyposażenie placówek w dodatkowy sprzęt w postaci laptopów z oprogramowaniem czy projektora, a samych uczniów w przybory szkolne. Do tego w ramach działalności ośrodka w szkole odbył się Dzień Kariery.
Projekt ruszył od października ubiegłego roku i potrwa do końca czerwca 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto