Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzkie szycie na wystawie w muzeum. Ekspozycja to efekt projektu inspirowanego haftem sieradzkim

Paweł Gołąb
„Sieradzkie szycie. Nie tylko petanka… W kręgu haftów regionalnych” – to najnowsza wystawa, którą oglądać można w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Ekspozycja to efekt projektu realizowanego przez Łódzki Dom Kultury we współpracy z Muzeum Archeologiczno–Etnograficznym w Łodzi i sieradzką placówką. Można na niej obejrzeć powstałe w trakcie warsztatów prace powstałe z inspiracji haftem sieradzkim.

Prezentowane w muzeum prace – jak zapewniają organizatorzy – są o indywidualnym, niepowtarzalnym charakterze i będące świadectwem umiejętności i kreatywności ich autorów. Wystawa jest podsumowaniem III edycji projektu, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dotyczy regionalnych haftów i ich wykorzystania we współczesnym wzornictwie. Autorkami koncepcji oraz realizatorkami są Danuta Wachowska z Łódzkiego Domu Kultury oraz Alicja Woźniak z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. W tym roku realizowana była edycja poświęcona tradycjom regionu sieradzkiego, stąd do współpracy zostało zaproszone Muzeum Okręgowe w Sieradzu.
- Hafty sieradzkie są mało spopularyzowane zarówno w kraju jak i województwie łódzkim. Stąd, tak jak w przypadku poprzednich edycji, zorganizowane zostały szkolenia i warsztaty, podczas których 40 uczestników projektu zdobywało konkretną wiedzę: poznawali kontekst artefaktów z przeszłości, w którym powstawało rękodzieło, historię regionu sieradzkiego, wygląd noszonych dawniej strojów, stosowane wówczas surowce, techniki zdobnicze oraz typowe kompozycje. Wśród osób biorących udział w tegorocznej edycji znaleźli się również młodzi projektanci i ich mistrzowie z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Realizatorom bardzo zależało na spojrzeniu młodego pokolenia – przyszłych projektantów – na dziedzictwo kultury oraz na adaptowaniu go przez nich do współczesnego etnodizajnu – przybliża szczegóły projektu Alicja Woźniak z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Jak podaje dalej… - Charakterystyczny dla regionu sieradzkiego jest haft na tiulu, którym zdobione są czepce – kopki, a technika jego wykonywania jest już obecnie prawie zapomniana. Dlatego w projekcie uwzględniono odtworzenie haftu na tiulu: wykorzystano zbiory muzealne, na podstawie których została opracowana szczegółowa dokumentacja zachowanych czepców; posłużyła ona do odtworzenia dawnej techniki i stała się pierwowzorem dla uczestników projektu. Natomiast kolorowy haft płaski rozwinął się w czasie, gdy weszły w modę fartuchy szyte z tkanin fabrycznych. Charakteryzuje się on zwartą, szlakową kompozycją o motywach naturalistycznych kwiatów.
- Efekty pracy zarówno mistrzów z regionu, jak i ich uczniów pokazujemy na wystawie. Hafty sieradzkie zostały zaadaptowane jako elementy ozdobne do współczesnej odzieży: sukienek, bluzek, fartuchów oraz toreb. Powstały także wyroby, które znajdą swoje zastosowanie we współczesnych wnętrzach mieszkalnych: obrusy, bieżniki, zasłonki, poduszki. Podobnie jak w poprzedniej edycji, trzecia grupa to oryginalne pamiątki, wzorniki, obrazki pozostające zawsze w pamięci jako nośniki tradycji – mówi Alicja Woźniak. - W tym roku haft sieradzki stał się również inspiracją dla profesjonalnej twórczości artystycznej. Obecność w tym w programie młodych projektantów, studentów ASP i ich nauczycieli akademickich, daje nadzieję, że uzyskaną wiedzę wykorzystają w przyszłości, a kolekcje współczesnego etnodizajnu stworzą nową jakość w modzie jako jedna z ofert trafiających do masowego odbiorcy, której wybór spośród innych będzie jednocześnie deklaracją estetyczną i świadomym elementem tworzenia własnej tożsamości.
Wcześniej wystawę „Sieradzkie szycie. Nie tylko petanka…” oglądali mieszkańcy Łodzi w Galerii Nowa w Łódzkim Domu Kultury. W Muzeum Okręgowym w Sieradzu ekspozycja pozostanie czynna do końca grudnia 2016 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto