Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów u sióstr bernardynek z Warty ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów u sióstr bernardynek z Warty
Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów u sióstr bernardynek z Warty Fot. Łukasz Piotrowski
Relikwie błogosławionej rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów odwiedziły świątynia jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła i św. Józefa należącą do sióstr bernardynek w Warcie. Autorem zdjęć Łukasz Piotrowski z portalu Sieradz-Praga, któremu dziękujemy za ich udostępnienie. Przełożoną warckiej wspólnoty zakonnej jest natomiast siostra Alberta.

Relikwie pielgrzymują obecnie po diecezji włocławskiej, która jest 11 w projekcie nawiedzania przez nie wszystkich diecezji w Polsce. Pierwszą w naszej diecezji parafią, gdzie zawitały była Bazylika Mniejsza w Sieradzu.

Rok 2024 będzie rokiem jubileuszu 400-lecia istnienia Sióstr Bernardynek w Warcie. Klasztor bernardynek w Warcie ma natomiast niezwykle ciekawą historię. Początek wspólnocie dała w roku 1583 Dorota Kurska, która po śmierci wójta warckiego przyjęła habil III Zakonu Regularnego św. Franciszka i złożyła ślubu posłuszeństwa i czystości.

W 1677 roku ówczesna przełożona klasztoru Klara Szczycińska rozpoczęła budowę drewnianego kościoła i klasztoru. W roku 1683 budynki strawił pożar. Odbudowa trwała 13 lat. Najpierw wzniesiono klasztor, a potem nową świątynię pod wezw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W 1722 roku przystąpiono do budowy murowanego klasztoru, który ukończono w cztery lata. Po zburzeniu drewnianego kościoła rozpoczęto budowę murowanej świątyni. W 1775 kościół i klasztor ogrodzono murowanym parkanem, postawiono też kolumnę z figurą św. Nepomucena.

W roku 1898 władze carskie przystąpiły do likwidacji klasztoru, wydając zakaz przyjmowania nowych kandydatek. Gdy zostało pięć sióstr rząd carski wydał nakaz kasaty klasztoru. Zakonnice przeniesiono do Wielunia, a budynek klasztorny stał się w roku 1908 częścią szpitala psychiatrycznego. Kościołem opiekowało się miejscowe duchowieństwo i ojcowie bernardyni,

2 lipca 1984 trzy siostry z wieluńskiego klasztoru przybyły do Warty wznawiając tu wspólnotę. 10 lipca 1994 roku ksiądz biskup ordynariusz włocławski Bronisław Dembowski poświęcił klasztor i odrestaurowaną świątynię.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto