Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd Rowerowy Szlakiem Sieradzkich Pomników. Nietypowe poznawanie historii miasta i wypoczynek

Paweł Gołąb
Była rekreacja i poznawanie historii miasta poprzez… pomniki. Do udziału w tak niezwykłej rowerowej wyprawie zaprosiło sieradzan miasto. Ponad 30 uczestników pokonało kilkukilometrową trasę po drodze odwiedzając kilkanaście sieradzkich pomników czy obelisków.

Rajd Rowerowy Szlakiem Sieradzkich Pomników stanowił kontynuację pomysłu sprzed roku, kiedy to magistrat zorganizował wyprawę śladem miejscowych mostów, których – co okazało się niemałym zaskoczeniem – w Sieradzu znalazło się koło 30.
- Pomników jest w Sieradzu równie dużo jako mostów i nie każdy zna wszystkie myślę więc, że jest to doskonały sposób na poznawanie miasta – podkreśla sieradzanin, student Politechniki Wrocławskiej Piotr Olczyk, który podjął się trudu ewidencji budowlanych konstrukcji znajdujących się w Sieradzu.
W przypadku pomników – jak przyznaje – zaskoczenia ich liczbą już tak wielkiego jak przy mostach nie było. – Można znaleźć wiele książek czy publikacji im poświęconych, więc istnieje dużo bogatsza dokumentacja. Ale zgromadzenie tych informacji w jednym miejscu pozwala dać szerszy pogląd na ten temat.
Piotr Olczyk wyliczył, że pomników, obelisków czy pamiątkowych tablic jest w Sieradzu ponad 20, ale to nie koniec, bo praca nad ich zewidencjonowaniem jeszcze trwa. Co w trakcie badawczej pracy okazało się zaskoczeniem? - Chociażby pomnik Broniewskiego znajdujący się przy bibliotece, o którym mało który sieradzanin wie i szczerze mówiąc sam o nim zapominam. Ciekawa jest też historia pomnika zlotu Łódzkiej Chorągwi ZHP z 1959 roku w parku imienia Mickiewicza. Przez lata było to tylko kilka kamieni, ale teraz nagle pojawiła się na nim pamiątkowa tablica i okazało się, że ma swoją historię – wylicza sieradzanin, który prowadzi internetowy blog pod hasłem „Odkrywamy Sieradz” (część dotycząca monumetów pod sieradzkiepomniki.blogspot.com) przytakując, że już myśli nad kolejnymi pomysłami na podobne wyprawy.
Nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Sieradzu Dominik Dąbrowski, który podczas wyprawy szlakiem mostów, a teraz pomników przybliżał ich dzieje nie wątpi, że to znakomity sposób na odkrywanie przeszłości danego miejsca. – Można powiedzieć, że Sieradz pomnikami stoi. Jest ich w naszym mieście sporo i wiąże się z nimi mnóstwo ciekawych historii. Ważnych i dotyczących nie tylko Sieradza i okolic czy Polski, ale i nawet świata.
Co dla sieradzan może okazać się zaskoczeniem? – Najciekawsza historia wiąże się moim zdaniem z pomnikiem Piłsudskiego. Bo to pomnik, który był, potem zniknął, a po latach został odtworzony. Z elementów starego monumentu zbudowano inne – grunwaldzki, Mickiewicza i dedykowany powstańcom warszawskim. Skupia więc w sobie wiele różnych historii i jest to na pewno intrygujące.
Jak przypomina Dominik Dąbrowski, w Sieradzu są i pomniki, które stoją w niezmiennej formie od lat, ale zniknęły ze świadomości sieradzan. Tu za przykład podaje monument w parku Mickiewicza upamiętniający sieradzki zlot Związku Młodzieży Wiejskiej sprzed kilkudziesięciu lat. – Myślę, że każdy sieradzanin jako dziecko próbował wejść po tym murku jak najwyżej, ale nie bardzo wie, czym związek był i czemu ma tak charakterystyczne upamiętnienie w Sieradzu. Uważam więc, że podobne wyprawy to świetny pomysł na odkrywanie historii swojego miasta. Można fajnie spędzić czas, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej. To znakomita lekcja regionalizmu i lokalnego patriotyzmu.
Rajd stanowił część obchodów 880-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Sieradzu. Jak zapowiada Magdalena Sosnowska z referatu promocji magistratu, była to jedna z ostatnich okazji, by niektóre z pomników zobaczyć w ich pierwotnym kształcie, ponieważ niebawem część z nich ma być poddana rewitalizacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto