Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotyczna uroczystość w Błaszkach. Odsłonięcie pomnika Wincentego Witosa ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
W centralnym punkcie Błaszek (powiat sieradzki) odsłonięto w niedzielę pomnik wielkiego Polaka Wincentego Witosa. Była to piękna patriotyczna uroczystość, która zgromadziła tłumy mieszkańców regionu oraz działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego na czele z prezesem tej partii Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Byli także posłowie na Sejm RP partii Ludowej z Pawłem Bejdą i Dariuszem Klimczakiem na czele. Ponadto kilkadziesiąt pocztów sztandarowych różnych organizacji oraz orkiestra wojskowa i kompania reprezentacyjna 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Dopisali także mieszkańcy regionu.

Idea budowy pomnika Wincentego Witosa powstała w roku 2018, czyli setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

- Właśnie wtedy radni miejscy podjęli decyzję aby park, gdzie stanął pomnik nosił imię Wincentego Witosa - mówił Jan Kołodziejczyk, jeden z inicjatorów jego budowy. - W następnym roku zaczęliśmy myśleć o wybudowaniu pomnika. W sierpniu 2020 zawiązaliśmy stowarzyszenie na rzecz budowy pomnika. Pandemia wstrzymała na jakiś czas naszą działalność. Zależało mi, żeby projekt przygotował mieszkaniec naszej ojczyzny i poprosiłem o to Józefa Jurę, artystę plastyka z Błaszek. Początkowo nie chciał się zgodzić, ale po długich rozmowach powiedział tak. Zaczęliśmy zbierać pieniądze, dziś mogę powiedzieć, że tych anonimowych było aż 721. Do tego doszły oczywiście lokalne firmy. Mocno w pozyskiwanie funduszy zaangażował się burmistrz Błaszek Piotr Świderski. Zbieraliśmy pieniądze także na Kongresie PSL w Warszawie. Cały czas towarzyszyła nam sympatia ludzi i przychylność. Mieliśmy naprawdę wiele szczęścia. Pierwszy namacalny efekt naszej pracy miał miejsce w sierpniu 2022. Przypłynął do nas brązowy odlew pomnika.W styczniu 2023 Rada Miejska podjęła uchwałę o zgodzie na to aby pomnik stanął tu gdzie jest, czyli w centralnym punkcie miasta, w odnowionym parku. To najbardziej reprezentacyjne miejsce w Błaszkach.

Głos zabrał także Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Nie ma przyszłości państw, narodów i społeczeństw bez korzeni historii i bez bohaterów, którzy dają siłę, żeby odważnie patrzeć w przyszłość. Bohaterem, mężem stanu, wybitnym przedstawicielem ludu polskiego jest Wincenty Witos. Konstytuuje go miłość do ojczyzny, umiłowanie do ziemi. Z nim związany jest rok 1920 i victoria warszawska, zatrzymanie cywilizacji śmierci, rok 1926 i zahamowanie wojny domowej. I wreszcie rok 1930 i wydany wyrok na bohatera. Gdyby nie rok 1920 nie stalibyśmy dziś w tym miejscu, bo nie byłoby Polski. Ten pomnik nie jest pomnikiem dla człowieka, ale dla jego ideałów, wartości. To nie postument, ale drogowskaz wartości, tych jakie są dziś i będą,jutro, a jest to demokracja, godność, wolność człowieka, prawda, oświata i braterstwo. To nasza ideały Polaków.

Głos zabierali także, między innym, starosta sieradzki Mariusz Bądzior oraz gospodarz gminy Piotr Świderski.

Pomnik poświęcił Łukasz Buzun, pomocniczy biskup kaliski. Błaszki należ bowiem do diecezji kaliskiej.

Wincenty Witos był mężem stanu, premierem Rządu Obrony Narodowej w latach 1920-1921, premierem RP w latach 1923 i 1926, wybitnym przywódcą chłopów i ruchu ludowego, jednym z ojców Niepodległej Polski.

Patriotyczna uroczystość w Błaszkach. Odsłonięcie pomnika Wi...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto