MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Open Hair 2019. Sobota stała pod znakiem mody. Z pokazami zawitały: Gosia Baczyńska, Katarzyna Konieczka i Anastasiya Vasylyk (zdjęcia)

Redakcja
Pod znakiem mody stał drugi dzień Open Hair 2019. Na uczestników czekały uliczne pokazy, na których awangarda ścierała się z klasyką i bezpośrednie spotkania z prawdziwymi fachowcami, dla których świat mody nie ma najmniejszych tajemnic. W tle oczywiście z mistrzem fryzjerstwa światowej sławy rodem z Sieradza Antonim Antoine Cierplikowskim.

Na czym polega fenomen sieradzkiego mistrza? Jak odpowiada kostiumograf Zuzanna Markiewicz zdecydowało jego szerokie myślenie o kobiecie. - Antoine nie był tylko fryzjerem. Był również stylistą, który widział kobietę całościowo, a początek XX wieku to początek takiego podejścia. Nie mamy już tylko zwykłych rzemieślników, którzy robią gorsety, buty czy kapelusze. Zarówno Coco Chanel jak i Antoine próbują budować wizerunek kobiety nowoczesnej, a nie montować ją z poszczególnych elementów ubioru. Oboje byli wielkimi wizjonerami, przewidywali modę, widzieli na czym zasadza się istota świata nowoczesnego, w którym tworzyli, choć jedną nogą żyli jeszcze w XIX wieku i pamiętają ówczesną estetykę. Ale potrafili ją przekroczyć i budować od nowa w sposób fundamentalny.
Conrado Moreno, który na Open Hair pojawił się po raz drugi w roli prezentera nie kryje zachwytu nad tym, że rodzinne miasto w taki sposób oddaje hołd słynnemu krajanowi. – To właśnie mnie najbardziej zauroczyło – jak miasto czci pamięć o wielkim mistrzu stąd pochodzącym. To jest niezwykły pomysł na promocję miasta i szerzenie pamięci o tej ciekawej, barwnej osobowości, która jeszcze nie wszystkim Polakom jest znana. Na Open Hair wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Zarówno sieradzanie jak i ci, którzy przybywają tu z innych zakątków z miłości do mody, fryzjerstwa czy muzyki, mają okazję trafić czy to na pokaz czy rozmowę autorską z ciekawą osobowością. Festiwal żyje swoim życiem i mi się to bardzo podoba, że formuła imprezy nie jest zamknięta, na scenie, w odosobnieniu. Tu wszystko się miesza ze sobą tak zresztą jak to było w życiu Antoinie’a, które było zetknięciem fryzjerstwa, mody czy aktorstwa. Festiwal po części jest odzwierciedleniem świata, z którym miał do czynienia. Jest to z pewnością doskonały sposób na mówienie o Sieradzu w całej Polsce i nie tylko.
Paulina Sykut-Jeżyna, która spełniła się także w roli prezenterki sobotnich wydarzeń, nie kryła zachwytu Sieradzem. – To miasto przypomina mi trochę moje rodzinne Puławy, a ja lubię takie miejsca i serdecznych ludzi, a tu jest ich mnóstwo. Do tego Antoine. To postać niezwykła. Sieradz ma się na kim wzorować i kogo wspominać. Jestem pod ogromnym wrażeniem, gratuluję wszystkim, którzy tak bardzo się starają, by upamiętnić swojego krajana.
W tym roku nie zabrakło tak ukochanych przez Antoine’a motywów ludowych. Tę zapewniła gwiazda mody rodem z Ukrainy Anastasiya Vasylyk, która przybyła z pokazem „Folk na wybiegu”. Jak przekonuje, z kultury ludowej należy czerpać pełnymi garściami. – To ma ogromne znaczenie, bo są to przecież nasze korzenie i tradycja. To platforma, na której stoi każdy naród, nieważne z którego zakątka świata. A szczególnie ważną rzeczą w XXI wieku, w czasach globalizacji jest to, by przywrócić ludziom ich tożsamość. By każdy odczuł, że ma za sobą swoich przodków, swój własny mikroświat, filozofię, tradycję, symbole. A wszystko to jest zaszyfrowane w ludowych strojach, w moim przypadku ukraińskich.
Na Ukrainie - patrząc na modę – problemu z utrzymaniem tej tożsamości chyba nie ma, bo ludowe motywy są wszechobecne. - Tak właśnie jest. Nasza nacja przez cały czas była łakomym kąskiem dla innych. Czy to podczas rosyjskiej czy austriackiej okupacji dbano więc o ukraińską pieśń, folklor, stroje narodowe. Dzięki temu przetrwaliśmy i przetrwamy każdy trudny moment, bo znamy nasze korzenie i odczuwamy naszą tożsamość – przekonuje Anastasiya Vasylyk zachwalając atmosferę Sieradza, w którym pojawiła się po raz pierwszy. - To bardzo ładne, miłe i ciche miejsce. Tu można poczuć się swobodnym człowiekiem.
Podczas sobotniej części Open Hair 2019 nie zabrakło – tradycyjnie już - pokazów młodych projektantów. W tym roku swoje kolekcje zaprezentowały: Angelina Józefczyk, Zuzanna Czaja i Karolina Bochnia. Początkującym twórcom przyklaskiwała Gosia Baczyńska, która doczekała się przydomka „carycy mody”. Swoich następców oceniła pozytywnie. – Pokazy były bardzo ciekawe. Jedna projektantka pokazała klasykę, dwie postawiły na awangardę.
Jak warto rozłożyć akcenty, by odnieść sukces? - W modzie wszystko się przeplata, nie można zapomnieć o klasyce, ale trzeba być też w awangardzie – przekonuje projektantka, która do Sieradza przybyła z nocnym pokazem, w którym zaprezentowała swoje „the best of…”. Zbiór kreacji, które powstały na przestrzeni 20 lat, ale w towarzystwie nowych strojów, których oficjalna premiera będzie miała miejsce dopiero za miesiąc w Warszawie. - Zmiksowałam kilka kolekcji razem i stworzyłam zupełnie coś nowego – mówi z uśmiechem Gosia Baczyńska podkreślając, że Sieradz za sprawą Antoine’a ma powód do chwały. - Macie genialnego patrona, jego historia jest niebywała. Trzeba o nim stale przypominać i być dumnym z tego, że zawojował świat. Był absolutnym geniuszem, rewolucjonistą, wizjonerem.

W sobotnim programie festiwalu znalazły się także: kolory holi (Jak się bawiono? KLIKNIJ W LINK) Pokaz awangardowej projektantki Katarzyny Konieczki (Wywiad z artystką. KLIKNIJ W LINK) czy rozmowa "Od rzemieślnika do artysty. Pan Franciszek Głów – fryzjer oldschoolowy".

Atrakcją soboty były także koncerty ze Smolik//Kev Fox feat. Bokka&John Porter oraz Alphaville na czele.
JAK PRZEBIEGAŁA KONCERTOWA SOBOTA? - KLIKNIJ W LINK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto