18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa ciepłownia w Złoczewie

Redakcja
Umowę na wybudowanie nowej ciepłowni w Złoczewie podpisano w ubiegłym roku
Umowę na wybudowanie nowej ciepłowni w Złoczewie podpisano w ubiegłym roku Tadeusz Sobczak
Nowa ciepłownia w Złoczewie. Jest zgoda na wybudowanie obiektu, który ma zostać oddany do użytku jesienią bieżącego roku. Dodatkowo zostanie wybudowana nowa nitka ciepłociągu.

Nowa ciepłownia w Złoczewie. Jest zgoda na wybudowanie obiektu, który ma zostać oddany do użytku jesienią bieżącego roku. Dodatkowo zostanie wybudowana nowa nitka ciepłociągu.

Ekologiczne paliwo w ciepłowni

Kilka dni temu firma, która wybuduje złoczewską ciepłownię, otrzymała pozwolenie na budowę. Całość inwestycji ma zamknąć się kwotą 9 mln zł. Ponad 7 mln zł ma stanowić dofinansowanie z funduszu ochrony środowiska. To największe przedsięwzięcie w gminie Złoczew od wielu lat.

- Wykonawca przystąpi do pracy, gdy pozwolą na to warunki pogodowe - tłumaczy Wiktor Płóciennik, kierownikiem Referatu Rozwoju, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska w złoczewskim magistracie. - Trwają także procedury przy uzyskaniu pozwoleniu na budowę nowej linii sieci cieplnej.

Oddanie do użytku nowej ciepłowni w Złoczewie ma nastąpić we wrześniu bieżącego roku. Budynek z urządzeniami oraz nową linię przesyłową wykona firma Envirotech. Na początku ubiegłego roku to przedsiębiorstwo wygrało przetarg elektroniczny na zadanie "Przebudowa systemu zaopatrzenia w ciepło miasta Złoczew wraz z sieciami cieplnymi i węzłami z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii". W marcu 2013 roku złoczewski magistrat podpisał umowę. Budowa ciepłowni przebiega zgodnie z procedurą przetargową przeprowadzoną w systemie "Zaprojektuj i wybuduj". Envirotech musiał najpierw zaprojektować obiekt. Teraz przyszedł czas na budowę.

- Prace przy wznoszeniu obiektu i budowy sieci przesyłowej mogą odbywać się niezależnie od siebie. Po wybudowaniu ciepłowni ciepło z niej będzie doprowadzane między innymi do nadleśnictwa, szkół, bloków spółdzielni mieszkaniowej i wspólnoty, czy też przedszkola - wylicza Wiktor Płóciennik. - Będzie też możliwość podłączenia się osób indywidualnych. Zwłaszcza, gdy ich posesje znajdować się będą przy ciepłociągu.

Do zadań wykonawcy należy między innymi budowa kotłowni, montaż trzech kotłów wodnych o łącznej mocy 2,8 MW na paliwo ekologiczne (zrębki drewna, palety z drewna lub słoma) oraz kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 55 mkw. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także solarnej suszarni biomasy o powierzchni kolektorów słonecznych około 120 mkw. Dodatkowo powstanie 2,5 km długości nowej sieci cieplnej wraz z 18 nowymi węzłami cieplnymi.
Nowa ciepłownia ma zastąpić stary obiekt, który znajduje się przy ul. Szerokiej, przy blokach mieszkalnych. Ze względu na stare kotły, a także problemy z kominem ten obiekt zostanie zamknięty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto