Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak na drożdżach rośnie w Sieradzu ciepłownia geotermalno-biomasowa ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Jak na drożdżach rośnie w Sieradzu ciepłownia geotermalno-biomasowa
Jak na drożdżach rośnie w Sieradzu ciepłownia geotermalno-biomasowa Fot. D.Piekarczyk/UM Sieradz
Pełną para idą prace przy budowie ciepłowni geotermalno-biomasowej przy ul. Zachodniej w Sieradzu. Jeśli wszytko pójdzie zgodnie z planem prace przy budowie nowej ciepłowni miejskiej, dla której podstawowym paliwem będzie ciepło pozyskiwane z ziemi oraz biomasa, zakończą się jeszcze w tym roku.

To potężna inwestycja o całkowitej wartości 129 887 000,00 zł netto. Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej udało się uzyskać dofinansowanie z NFOŚiGW w Warszawie w wysokości 72 794 859,39 zł. Pozostała kwota zabezpieczająca w pełni realizację inwestycji zostanie pokryta z niskooprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW.

- Prace prowadzone są hybrydową technologią, dającą bardzo duże możliwości alternatywnego wykorzystywania wszystkich zainstalowanych w ciepłowni źródeł - mówi Witold Stefaniak, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sieradzu. - W ramach inwestycji powstaje nie tylko ciepłownia geotermalno – biomasowej wraz z otworem zatłaczającym Sieradz GT – 2 ale również moduł wysokosprawnej kogeneracji o mocy 0,9 MWe i 1,1 MWt współpracujący z budowaną ciepłownią. Wyprodukowana energia elektryczna wykorzystywana będzie na potrzeby własne ciepłowni, natomiast pozyskana energia cieplna wspomagać będzie pracę ciepłowni. Dodam, że całkowita moc ciepłowni wynosić będzie 28 MW. Ciepło tu produkowane zabezpieczy potrzeby bytowe mieszkańców Sieradza przez około 8-9 miesięcy w roku, bez uruchamiania kotłów węglowych, tym samym zmniejszy emisję gazów cieplarnianych emitowanych ze spalania węgla o ok. 40 tys. ton CO2 rocznie, co spowoduje zmniejszenie opłat z tego tytułu, które na obecną chwilę ponosi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

- W tej chwili prace są na bardzo zaawansowanym etapie. - Rozruchy techniczne kotła biomasowego zaplanowane są na początek października, a całość instalacji ma być oddana do użytku do końca roku - wyjaśnia z kolej Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. - Zróżnicowanie źródeł energii cieplnej pozwoli Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej dostosować się do sytuacji rynkowej w zakresie cen nośników energii. Szacowane organicznie zużycia węgla w skali roku to około 70-80 procent. Jeżeli spalimy o tyle procent mniej węgla, to nie będziemy musieli umarzać uprawnień do emisji CO2. W skali roku to jest kilkanaście milionów złotych oszczędności. Mam nadzieję, że przy dzisiejszych cenach gaz, darmowe źródło energii, jakim jest woda geotermalna, w perspektywie kilku czy kilkunastu lat nie powinno być wzrostów cen opłat za ciepło - wyjaśnia prezydent.

Jak na drożdżach rośnie w Sieradzu ciepłownia geotermalno-biomasowa

Jak na drożdżach rośnie w Sieradzu ciepłownia geotermalno-bi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto