Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„NIE dla hejtu” w Sieradzu. Profilaktyczny projekt policji i miasta podsumowany na uroczystej gali

Paweł Gołąb
„NIE dla hejtu” głośno zabrzmiało w Sieradzu. Kampania profilaktyczna zorganizowana z takim właśnie przesłaniem przez policję wraz z sieradzkim magistratem została właśnie podsumowana. Projekt składający się z wielu niesztampowych działań objął blisko tysiąc osób, nie tylko uczniów, ale także ich rodziców.

- Nadeszła nowa era, a w ślad za tym nowa przestępczość – w internecie. Jesteśmy narażeni na nią wszyscy i jest specyficzna. Bo choć sprawcy nie widzimy, może narobić nam bardzo szkód, nie tylko psychicznych, ale i materialnych – uzasadnia potrzebę przeprowadzenia kampanii komendant powiatowy policji w Sieradzu podinsp. Wojciech Kuśmierek.
Aktywnie, przygotowując spektakl teatralny czy film, uczestniczyli w projekcie m.in. uczniowie klasy VIIa Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu Kacper Ryl oraz Natan Zgorzyk. Jak przekonują, ich udział był naturalnym krokiem, bo wcześniej sami doświadczyli hejtu i chcieli się temu przeciwstawić. – Chcieliśmy przekazać wszystkim ludziom, że to naprawdę jest przykre i bez sensu – _argumentują. Jak wygrać z hejtem? _– Na przykład ignorować pewne zachowania. Ale przekonaliśmy się też, że to wcale nie jest tak, że człowiek dotknięty hejtem pozostaje sam sobie. Zawsze się znajdzie ktoś z kim można pogadać o danym problemie i to jest klucz, by sobie z tym poradzić.
Natana do kampanii zachęcił jeszcze jeden aspekt. - W planach mam pójście do szkoły aktorskiej. Uznałem więc, że to dobry pomysł, bo można poćwiczyć i zdobyć doświadczenie.
Projekt „NIE dla hejtu” w pierwszym rzędzie skierowany został właśnie do młodzieży, która jest najbardziej narażona na zagrożenia z cyberprzestępczością. – Zwróciliśmy się do uczniów klas siódmych. Bo z jednej strony to młodzi ludzie, którzy za chwilę wejdą w dorosłe życie. Z drugiej to osoby, które mają kontakt nie tylko z rodzicami, ale i dziadkami. A ci starsi z reguły zupełnie nie zdają sobie sprawy, ile złego można zrobić poprzez Internet. Liczymy, że młodzi, którzy świetnie się odnajdują w tym świecie, wpłyną na dorosłych – argumentuje komendant policji.
Te najciekawsze pomysły? – Na pewno Dzień Życzliwości, który objął wszystkie szkoły. W internetowym głosowaniu na tworzone w ramach tej części filmiki oddano 25 tysięcy głosów – podkreśla podinspektor podając, że w ramach kampanii podejmowano także działania artystyczne, teatralne czy plastyczne.
Kampania „NIE dla hejtu” to efekt współpracy Urzędu Miasta Sieradza oraz Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu, partnerów i współorganizatorów projektu. Ten finansowany był z Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka oraz budżetu miasta Sieradza. Na jego realizację, która trwała od września tego roku do teraz, pomysłodawcy pozyskali blisko 60 tys. zł. Kampania objęła ok. 800 uczestników, w tym ok. 400 uczniów klas VII sieradzkich szkół podstawowych, 20 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych skupionych w grupie PaT (program ogólnopolski Profilaktyka a Ty), ok. 300 rodziców i ok.180 nauczycieli.
W ramach kampanii, na zlecenie Urzędu Miasta w Sieradzu, Ośrodek Profilaktyki Społecznej w Krakowie przeprowadził specjalistyczne badania, by zdiagnozować problemy dzieci i młodzieży z terenu miasta. - Wynika z nich, że dla 64 proc. ankietowanych przemoc rówieśnicza stanowi w Sieradzu bardzo istotny problem. Co najmniej co czwarty badany spotkał się z którąś z form cyberprzemocy. Tą najczęściej doświadczaną przez uczniów jest publikowanie w internecie obraźliwych informacji. Z nagrywaniem telefonem komórkowym filmów wideo bez zgody osoby filmowanej spotkało się aż 41 procent uczniów. Młodzież pytano również, czy była ofiarą cyberprzemocy. Coraz więcej badanych dziewcząt i chłopców deklaruje, że takie działania miały w stosunku do nich miejsce (z 4,8 do 15,1 proc. w ciągu dwóch lat). Taki wzrost należy tłumaczyć coraz większym niekontrolowanym dostępem dzieci i młodzieży do komputera, jak również wzrostem świadomości i wiedzy młodzieży na temat zachowań o charakterze cyberprzemocy – podają organizatorzy.
Gala podsumowująca projekt „NIE dla hejtu” odbyła się w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury. W jej trakcie wręczano też nagrody. W tym zwycięzcom internetowego głosowania na najciekawiej zorganizowany Dzień Życzliwości. Dwa pierwsze miejsca zdobyły Szkoły Podstawowe nr 6 i 10, dwa II – SP nr 4 i SPI nr 8, a dwa III – SP nr 9 i SP nr 1. W konkursie plastycznym podium zdobywali (ex equo): I – Maja Mielczarek (SP nr 6) i Zuzanna Orzechowska (SP nr 10), II – Aleksandra Kobierzycka (SP nr 4) i Alicja Jabłońska (SP nr 9), a III – Nikola Stangret (SPI nr 8) i Wiktoria Kowalska (SP nr 1).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto