Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosmos na znaczkach w Sieradzu. Ósma edycja filatelistycznej wystawy o tej tematyce

Paweł Gołąb
Kosmos na znaczkach w Sieradzu. To ósma edycja filatelistycznej wystawy o tej tematyce
Kosmos na znaczkach w Sieradzu. To ósma edycja filatelistycznej wystawy o tej tematyce Fot. Paweł Gołąb
Kosmos na znaczkach w Sieradzu. Wystawa filatelistyczna z taką tematyką w roli głównej została urządzona w Klubie 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia (ul. Sienkiewicza 6). Na ekspozycji zatytułowanej „Kosmos – 8” prezentowane są zbiory Mariana Frajtaka oraz Wacława Osickiego.

Kosmos na znaczkach w Sieradzu. Wystawa została urządzona z okazji V Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej organizowanej przez Muzeum Okręgowe. Otwarcie nastąpiło w środę tuz przed oficjalna inauguracją SKK. Ósemka w nazwie nie jest przypadkowa. Sieradz z racji swoich związków z podbojem kosmosu poprzez osobę Ary Szternfelda określanego mianem nawigatora kosmicznych tras, takie ekspozycje urządzał niejednokrotnie. Ta najnowsza jest właśnie ósmą.
- Sieradz swego czasu słynął z wystaw filatelistycznych o tematyce kosmicznej. Pierwsza miała miejsce już w 1962 roku z okazji obchodzonego wówczas pięciolecia rozpoczęcia ery kosmicznej – przypomina jeden z hobbystów Marian Frajtak, przewodniczący koła filatelistycznego w Sieradzu, które działa przy Klubie 15. SBWD. – Czy widać poprzez znaczki polski udział w odkrywaniu kosmosu? Na pewno. Mieliśmy przecież wybitnych naukowców jak właśnie Szternfeld, a wcześniej Kopernik i Heweliusz, a potem jedynego jak dotąd polskiego astronautę Mirosława Hermaszewskiego.

Kosmos na znaczkach w Sieradzu. Wystawa czynna...

Wystawa warta jest obejrzenia także z racji swojej unikatowości. Zbieranie znaczków, jak przyznaje sieradzki kolekcjoner, jest bowiem niestety zanikającym hobby. – Jak złapało się bakcyla, to człowieka już nigdy to nie opuści. Nowego pokolenia jednak brakuje.
Sieradzkie koło filatelistyczne, licząc także jego sympatyków, liczy ponad 30 osób. Wystawa „Kosmos 8”, której otwarcie odbyło się z udziałem rodziny Ary Szternfelda, pozostanie czynna do 31 października. W poniedziałki, wtorki, środy i piątki można ją oglądać w godz. 10-15, a w czwartki w godz. 10-20.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto