Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jodowe miasto w Uniejowie i raj dla narciarzy. To nowe inwestycje termalnej gminy

Krzysztof Kaniecki
Nowe inwestycje sprawią, że powierzchnia lustra wody w termalnych basenach w Uniejowie sięgnie 3 tys. m kw.
Nowe inwestycje sprawią, że powierzchnia lustra wody w termalnych basenach w Uniejowie sięgnie 3 tys. m kw. Fot. Krzysztof Kaniecki
Jodowe miasto w Uniejowie i raj dla narciarzy. To nowe inwestycje termalnej gminy. Jedyne w Polsce uzdrowisko termalne ma już projekt hali wielofunkcyjnej o powierzchni aż 5 hektarów. Zadaszony obiekt ma być przeznaczony m.in. do uprawiania sportów letnich i zimowych. Stanąć ma pomiędzy kompleksem sportowym a ośrodkiem SPA "Lawendowe Termy".

Jodowe miasto w Uniejowie oraz budowę wielofunkcyjnej hali z całorocznym torem narciarskim, a do tego rozbudowę kompleksu basenów termalnych zaplanowano w Uniejowie. Powód?

- Chcemy, żeby Uniejów kojarzył się nie tylko z zamkiem i termalnymi basenami, ale też z nowoczesnością. Dlatego cały czas coś projektujemy i staramy się te projekty realizować - przyznaje burmistrz gminy Uniejów Józef Kaczmarek. - Czynimy starania, by nasze projekty znalazły się na liście tych, które w latach 2014-2020 będą dofinansowane z pieniędzy unijnych, ale też cały czas szukamy innych źródeł finansowania. Dla gminy takiej jak nasza, taka możliwość rozwoju w przyszłości już się nie powtórzy. Dlatego najważniejsze to myśleć kompleksowo o budowaniu marki Uniejowa. Tak ciekawy i duży projekt może nam w tym pomóc. Myśląc o rozwoju, trzeba tworzyć coś unikatowego w skali kraju. Autostrada otworzyła nam drzwi na świat. Od nas tylko zależy, czy turyści zechcą z tych drzwi skorzystać.

Nie tylko jodowe miasto w Uniejowie

Nowa hala ma być podzielona na strefy: zimową, letnią i handlową. Znajdą się w niej m.in. tor do biegów narciarskich, lodowisko, strzelnica, korty do tenisa i squasha, baseny, ścieżki rowerowe, a także sklepy i restauracje.

- Wszystkie strefy będą czynne przez cały rok - zapowiada burmistrz Kaczmarek. - W planach jest również budowa "jodowego miasteczka" z tężniami oraz dalsza rozbudowa kompleksu basenów termalnych.

Te ostatnie mają obecnie 1,5 tys. m kw. lustra wody i są największym tego typu obiektem w Polsce. W kompleksie znajdują się m.in. otwarte i kryte baseny rekreacyjno-lecznicze, w których do kąpieli wykorzystywana jest termalna, mineralna woda lecznicza. Są również sauny, komora śnieżna o temperaturze minus 10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. Przy basenach znajduje się też ujęcie wody pitnej. Powierzchnia lustra wody w kompleksie ma być podwojona.

- Mając wodę bogatą w jod musimy mieć dużo tężni - uważa gospodarz uniejowskiej gminy.- Chcąc, żeby Uniejów był odwiedzany, musi zostać stworzona potężna oferta turystyczna, która sprawi, że do Uniejowa będzie chciało się przyjeżdżać. To będzie możliwe także wtedy, kiedy zmieni się wygląd całego naszego miasta. Budując markę, musimy zadbać o to, aby miejscowi restauratorzy bazowali na miejscowych kulinariach. Turysta musi wiedzieć, gdzie zostało wyprodukowane, to co tutaj zje. Wszystkie te elementy musimy poskładać w całość.

Przypomnijmy, że status uzdrowiska Uniejów uzyskał w 2012 r. Podstawą do jego nadania były właściwości miejscowych ciepłych wód leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku. Związki znajdujące się w uniejowskich cieplicach poprawiają kondycję i witalność, a także wzmacniają odporność i elastyczność skóry. Wody są wykorzystywane również w leczeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto